Л идерите на ЕС дадоха на британския премиер Тереза Мей нов краен срок за Брекзит – 31 октомври, предадоха световните агенции. Това е с четири месеца повече от отсрочката, която Мей поиска от Брюксел – 30 юни.
„ЕС и Великобритания договориха гъвкаво удължаване до 31 октомври”, съобщи в социалната мрежа Туитър председателят на Европейския съвет Доналд Туск след осемчасови преговори. „Това означава допълнителни шест месеца за Великобритания да намери най-доброто възможно решение”, допълни Туск само ден преди датата, на която Обединеното кралство трябваше да напусне блока без споразумение за бъдещите им отношения – 12 април.
EU27/UK have agreed a flexible extension until 31 October. This means additional six months for the UK to find the best possible solution.
— Donald Tusk (@eucopresident) April 10, 2019
Великобритания все още може да напусне по-рано, ако Мей осигури парламентарна подкрепа за сделката си за Брекзит,
или може да коригира това, което иска от бъдещ търговски пакт. „До края на този период Великобритания ще има и възможността (...) изцяло да отмени Брекзит”, допълни Туск.
Споразумението дава на Мей повече от трите допълнителни месеца, които тя поиска, за да набере парламентарно мнозинство за сделката за развода, която сключи миналата година. Британският премиер обаче все пак настоя, че може да подсигури сделката и да напусне блока, преди британците да трябва да гласуват в изборите за Европейски парламент на 23-26 май – условие Великобритания да остане член на ЕС и след 1 юни според днешната договорка.
Британският премиер Тереза Мей заяви днес, че Европейският съюз е изпълнил нейното ключово искане
в споразумението за шестмесечно удължаване на срока за Брекзит да бъде включена клауза за ранно напускане на общността.
Мей заяви, че иска Великобритания да напусне блока „възможно най-бързо”. По думите ѝ, ако британските депутати одобрят договорената по-рано сделка, страната все още може да напусне ЕС преди 30 юни - крайната дата за Брекзит, която тя поиска от Брюксел. „Ако успеем да ратифициране сделката преди 22 май, няма да има нужда да участваме в европейските избори”, заяви британският премиер. „
Изборите, пред които сме изправени сега, са тежки и времевата рамка е ясна”, каза тя.Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер беше категоричен на пресконференцията след извънредната среща на върха на ЕС в Брюксел:
„Великобритания трябва да проведе избори за Европейски парламент в периода 23-26 май заради отлагането на Брекзит до 31 октомври”.
„При отсрочка до 31 октомври на Великобритания ще се наложи да проведе избори за Европарламент през май, което ще е интересно. Законът обаче си е закон”, подчерта Юнкер. Той изрази увереност, че Обединеното кралство ще уважи задължението за „искрено сътрудничество” и при всички случаи ще има малко възможности да блокира самостоятелно ключови европейски решения по време на отлагането, допълни той.
Защо Де Гол не искаше Великобритания в Европа
"Велт": Мей е премиерът, опитал всичко, но не постигнал нищо
Мей иска ново отлагане. Туск: Да бъдем търпеливи с Великобритания
Мнозина европейски лидери искаха по-голямо удължаване – до края на годината или дори до март догодина, но френският президент Еманюел Макрон е оказал твърда съпротива по време на срещата, което в крайна сметка е наложило да се направи компромис.
Макрон е поставил под съмнение способността на Мей да убеди парламента да подкрепи сделката ѝ и е заявил, че по-близък краен срок ще фокусира вниманието на британците, посочи европейски източник. Според други още по-голямо удължаване би могло да накара поддръжници на Брекзита, критични към Мей, да подкрепят сделката ѝ от страх, че процесът на напускане на блока може да бъде блокиран.
Напускането на ЕС в полунощ на 31 октомври – Хелоуин, както бързо забелязаха коментатори в социалните мрежи – би съвпаднало с края на мандата на сегашната Европейска комисия.
Лидерите на ЕС ще направят оценка на ситуацията отново на редовната си среща на 20-21 юни. Дотогава Великобритания може да е напуснала, ако Мей успее да изгради коалиция в подкрепа на сделката с представители на опозиционната Лейбъристка партия.
„Обединеното кралство се нуждае от отлагане на Брекзит, за да избегне хаотично излизане от ЕС, от каквото никой няма интерес”, заяви германският канцлер Ангела Меркел след срещата. „На фона на множеството световни проблеми за европейците беше важно да покажем, че работим над търсенето на сложни решения”, отбеляза тя
По думите ѝ срещата е потвърдила единството на ЕС в състав 27 страни.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!