Т ереза Май поиска от Европейския съюз да отложи напускането на Великобритания до 30 юни, или дори по-рано, ако парламентът в Лондон одобри споразумението за Брекзит, предава AFP, цитиран от "Фокус".
"Обединеното кралство предлага това удължаване да приключи на 30 юни 2019 г. Ако страните са в състояние да ратифицират договора преди тази дата, правителството предлага този срок да бъде прекратен по-рано", пише Мей в писмо до председателя на Съвета на ЕС Доналд Туск.
Тя отбеляза също, че страната няма да участва в парламентарните избори на ЕС, насрочени за 23-26 май 2019 година.
За писмото стана ясно, след като Доналд Туск предложи на Великобритания да й бъде позволено "гъвкаво продължение“ със срок от 12 месеца за излизане от структурите на Общността.
Предложението на Доналд Туск
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск предложи на Великобритания план за 12-месечно "гъвкаво" удължаване на срока за Брекзит, предаде Би Би Си.
Планът ще позволи на страната да напусне ЕС по-бързо, ако британският парламент ратифицира споразумение. Той обаче трябва да бъде утвърден на срещата на върха на европейските лидери следващата седмица.
В писмото си Мей заяви,
че иска да се увери, че Великобритания напусна Блока след 46 години по един организиран начин, със споразумение, което би могло да спомогне за установяване на политически, военни, дипломатически и икономически връзки.
"Политиката на правителството винаги е била и остава да напусне Европейския съюз по правилен начин и без неоправдано забавяне. Правителството се съгласява, че напускането със сделка е най-добрият вариант ", пише още в писмото си Мей.
По-рано тази седмица британските законодатели гласуваха с 313 на 312,
за да принудят премиера Тереза Мей да договори ново удължаване по член 50 с Брюксел, за да се избегне излизането без сделка, след като ЕС определи краен срок.
Великобритания ще напусне ЕС на 12 април,
ако британските депутати не одобрят споразумение за оттегляне. Британската премиерка Тереза Мей е заявявала, че ще се наложи допълнително отлагане на Брекзит, за да се избегне напускане на ЕС без споразумение - вариант, който според европейските лидери и много британски депутати би довел до затруднения за бизнеса и проблеми по пристанищата.
Мей обаче настоява всяко отлагане да бъде възможно най-кратко.
С тази цел тя и Корбин ще трябва да се споразумеят за предложение, по което депутатите да гласуват преди 10 април, когато се очаква лидерите на ЕС да разгледат исканията за удължаване на срока. Ако Мей и лидерът на лейбъристите Джереми Корбин не се споразумеят, правителството ще подложи на гласуване в парламента различни варианти, за да могат депутатите да определят по-нататъшния курс.
Главният юридически съветник на правителството Джефри Кокс
заяви пред Би Би Си, че в този случай ще се наложи Великобритания да приеме удължаването, предложено от ЕС, което вероятно "ще бъде по-дълго от няколко седмици или месеци". Европейските лидери обаче са разделени по въпроса дали и как да предоставят на Лондон ново удължаване на срока.
Според високопоставен източник от Брюксел обаче Туск смята, че е намерил отговор. Гъвкавата схема, която той предложи, ще избегне необходимостта ЕС да разглежда на всеки няколко седмици британски искания за кратки удължавания на срока, заявява източникът на Би Би Си.
Днес се очаква консерваторите да продължат преговорите си с Лейбъристката партия.
Канцеларията на правителството заяви вчера, че техническите преговори с опозицията са били продуктивни и ще продължат.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!