Б ританският премиер Борис Джонсън изложи днес приоритетите на своето правителство на парламентарна помпозна церемония, на които присъства кралицата, с Брекзит на първо място в дневния ред.
Речта на кралицата бележи първото подобно обръщение на монарх след 21 юни 2017 г. Тази година обръщението очертава законодателната програма на Великобритания за предстоящата година.
Кралица Елизабет II обяви в реч пред депутатите списък с 26 нови законопроекта, вариращи от прилагането на все още нефинализираното споразумение за развод с ЕС до наказателното осъждане и околната среда, информира АФП.
"Приоритетът на моето правителство винаги е бил да осигури напускането на Обединеното кралство от Европейския съюз на 31 октомври", каза 93-годишната кралица Елизабет от позлатен трон, изнасяйки реч, написана от правителствени служители. Речта се произнася традиционно в Камарата на лордовете.
"Моето правителство възнамерява да работи за ново партньорство с Европейския съюз, основано на свободна търговия и приятелско сътрудничество."
"My government's priority has always been to secure the UK's departure from the EU on 31 October"
— BBC Politics (@BBCPolitics) 14 октомври 2019 г.
The Queen begins her speech setting out the government's agenda by outlining plans on Brexit, immigration and the rights of EU citizenshttps://t.co/N3xen7sW1e #QueensSpeech pic.twitter.com/bXt80TZUGM
Обхватът на очертаните политики включва планове за законопроект за оттегляне на ЕС със сделка, която Джонсън все още се стреми да постигне с Брюксел, преди планираната дата на заминаване в края на месеца.
Няколко дни дебат ще последват речта, завършекът на която ще бъде окончателно официално гласуване за нейното одобрение.
Лидерът на консерваторите многократно е казвал, че Брекзит трябва да се случи този месец, повече от три години след като британците гласуваха на референдум през 2016 г. да напуснат блока след близо пет десетилетия членство. Но ако не успее да постигне сделка на срещата на върха на ЕС в четвъртък и петък, той рискува да поиска Брюксел да го отложи съгласно закон, предназначен да предотврати потенциално вредно излизане "без сделка".
Брекзит - последно действие, първа сцена
Тази седмица се определя съдбата на Брекзит
Съдбата на Брекзит ще се реши тази седмица на последните преговори между Обединеното кралство и Европейския съюз, които ще положат много усилия, за да постигнат споразумение за развод - 17 дни остават до очакваното излизане на Лондон от европейската общност.
От 2020 г. пътуваме във Великобритания с паспорт
Стремежът на британския премиер Борис Джонсън да осъществи Брекзит на 31 октомври е акцентът в неговата програма за националната политика, която бе представена днес в традиционната реч на кралица Елизабет Втора по повод началото на новата сесия на парламента.
Но Лондон и ЕС проявиха в неделя предпазливост при оценката на шансовете за развод по взаимно съгласие, след като интензивни преговори през уикенда в Брюксел не доведоха до пробив по ключовия въпрос за ирландската граница след Брекзит.
"Остава още много работа" за излизане от безизходицата, коментира в неделя главният преговарящ на ЕС по Брекзит Мишел Барние.
Същата констатация направи и Борис Джонсън. Той заяви, че все още може да се постигне споразумение за Брекзит - сценарий, който би предпочел, при все че е готов да изведе и без сделка страната си от ЕС - но още "има доста работа за вършене, докато стигнем дотам".
We are going to get Brexit done #QueensSpeech #LeaveOct31st pic.twitter.com/SrednaKO0F
— Boris Johnson (@BorisJohnson) 14 октомври 2019 г.
"Часовникът тиктака"
Европейски дипломат сподели пред АФП, че "пробив още няма", и намекна, че Лондон трябва да направи отстъпки: "ако британското правителство иска решение, трябва да действа бързо. Часовникът тиктака".
В понеделник техническите дискусии ще продължат, но всяка от страните разполага с много малко време, за да успее.
Европейските лидери ще се съберат в четвъртък и петък в Брюксел на среща, представяна като последен шанс да се избегне напускане на ЕС без споразумение и с болезнени последици или трето отлагане, при което остава неяснотата какъв път ще поеме кралството след 46 години в лоното на Европа.
В идеалния случай 27-те членки биха искали да имат цялостно предложение, по което да гласуват.
Брекзит може да подлуди хората. Разказ за един мъж от малцинствата
Лондон и Брюксел не могат засега да се разберат как да избегнат след Брекзит връщането към физическата граница между британската провинция Северна Ирландия и държавата Ирландия, която остава в ЕС, с оглед да запазят мира на острова, преживял десетилетия насилие.
След като европейците отхвърлиха плана му за Брекзит от началото на октомври, Борис Джонсън представи в четвъртък нови предложения на своя ирландски колега Лио Варадкар.
Не изтекоха обаче много подробности за конкретния начин, по който Лондон и Брюксел се канят да превъзмогнат оставащите разногласия - по-специално да избегнат създаването на митнически пунктове и предвидения в механизма контрол от страна на северноирландските власти.
Според информации в печата Лондон е предложил Северна Ирландия да сключи митнически съюз с Великобритания и същевременно да членува в един вид митническа зона с ЕС. Нещо неприемливо както за ЕС, така и за северноирландския съюзник на британското правителство на малцинството - Демократическата юнионистка партия.
Трябва да бъде убеден парламентът
Ако успее да сключи споразумение, Борис Джонсън ще има и тежката задача да убеди парламента, дълбоко разделен по въпроса за Брекзит: едни са за тесни връзки с ЕС, други - за рязко скъсване.
Депутатите, отхвърлили на три пъти споразумението, договорено от бившият премиер Тереза Мей, ще имат на 19 октомври извънредно заседание, може би решаващо за Брекзит - първата работна събота за парламента от войната за Малвинските острови през 1982 г.
"В сравнение с британския парламент един египетски сфинкс е отворена книга", коментира напускащият поста председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
Ако не се постигне споразумение до събота, по силата на приет през септември закон Борис Джонсън ще трябва да поиска тримесечна отсрочка. Държавникът категорично изключва този вариант след вече двете отлагания на Брекзит, гласуван на референдум през юни 2016 г. Не е казал обаче нито веднъж как смята да се измъкне.
Искането за отсрочка трябва да бъде единодушно одобрено от другите страни-членки . Юнкер смята, че ще е разумно да го направят, ако се стигне до този вариант.
Политическата криза в Обединеното кралство е толкова дълбока, че до месеци се очертават неизбежни предсрочни парламентарни избори.
Джонсън - Брекзит до 31 октомври, възможен импийчмънт
БОРИС ДЖОНСЪН СТАНА ПРЕМИЕР - СНИМКИ ОТ ВСТЪПВАНЕТО В ДЛЪЖНОСТ
Секс скандалите с Борис Джонсън - кои са жените около него
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!