И злизането на Великобритания от Европейския съюз ще ограничи достъпа на британските финансови институции до европейския пазар. За това предупреди председателят на групата на финансовите министри от еврозоната Йерун Дейселблум
В интервю за телевизия RTL той заяви, че от Брекзит ще спечелят финансови
центрове като Амстердам и Франкфурт, които са съперници на лондонското Сити.
Лондон, който бе обявен за град на бизнеса в ЕС, сега ще се раздели с тази слава, а азиатските инвеститори ще се насочат към Холандия и Германия, смята холандският финансов министър.
Защо Великобритания трябва да бъде наказана
Паундът се срина до ново 31-годишно дъно
Финансовите центрове в цяла Европа в момента се редят на опашка в очакване на капитали и компании, които ще напуснат британската столица.
В Париж, Мадрид, Милано и Дъблин също се надяват да привлекат милиардите от лондонското Сити
след излизането на Великобритания от ЕС.
Според различни оценки между 20 и 100 хил. работни места във финансовата сфера в Англия могат да бъдат закрити.
Най-вероятният кандидат за бягащите от потъващия кораб инвеститори и банки обаче е Франкфурт.
Good morning from Frankfurt! The IRONMAN European Championship starts in less than 30 min! #IMEUchamps #IMFrankfurt pic.twitter.com/DCyuAOM99X
— IRONMAN Triathlon (@IRONMANtri) July 3, 2016
Може ли Великобритания да стане като Норвегия
Четири сценария за оставане на Великобритания в ЕС
Въпреки че моделът на финансови услуги и регулациите в Германия са доста по-различни от тези във Великобритания, това лесно може да се промени, ако привличането на изтичащите от Лондон капитали го изисква.
А хапката наистина е апетитна.
През лондонското Сити минава над 30% от световната валутна търговия, със среден дневен оборот от около 2 трилиона долара. Реално в Лондон се търгуват повече долари, отколкото в Ню Йорк, както и повече евро, отколкото във всеки друг финансов център в Европа, въпреки че Великобритания не е член на еврозоната.
И не става въпрос само за валути.
Лондон е важен и за търговията със стоки и услуги в Европа. За година клиринговите къщи в британската столица обработват търговски транзакции в европейската единна валута за повече от 1,3 трилиона евро.
Лондонското Сити е водещ център на международното банково кредитиране, пазарите на деривативи, паричните пазари, дълговите пазари, търговията с петрол, нефтопродукти и метали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!