З аместник-председателят на АБВ Ивайло Калфин смята, че пътищата за обединение на левицата минават през президентските избори. Това той сподели на пресконференция на партията.
По думите му при наличието на силен опонент като ГЕРБ, ако искаш да спечелиш тези избори, трябва да го направиш в широка коалиция.
„Това, че АБВ е търсен партньор за членовете на БСП, беше ясно.
Само на някои хора в ръководството на БСП не им беше ясно, които се страхуват от това“, коментира Ивайло Калфин относно резултатите от вътрешнопартийния референдум в БСП за президентския вот.
„Интерпретациите и коментарите, свързани с моето име и на Първанов, не ги разбирам, не съм забелязал да има такъв въпрос на референдума“, добави Калфин.
Относно резултатите от референдума за излизане на Великобритания от ЕС, заместник-председателят на АБВ коментира, че страната първо трябва да задейства процедурата и след това да води преговори за условията за излизане от Съюза.
Той отбеляза, че кандидатите за нов премиер, включително Тереза Мей, вече са започнали да говорят за една формула –
първо искат да договорят условията, при които да излязат от ЕС, и след това да задействат процедурата.
По думите му това е абсурдно. „Това означава ЕС „la carte“, като меню в ресторант“, коментира Ивайло Калфин.
Според него излизането на Великобритания не е добро решение за всички европейски страни, затова вратата за връщане на Обединеното кралство трябва да бъде оставена отворена. Калфин смята, че след референдума във Великобритания, ЕС трябва да се укрепва, но и да се реформира.
„Има гласове, Европейската комисия да се превърне в пряк аналог на националните правителства, не вярвам да се случи скоро, но
това, което трябва да се обсъди е кои въпроси решава Европа и кои се решават на национално равнище“,
посочи той.
„Аз твърдя, че теми като миграцията, като общата позиция по отношение на визи и търговски отношения към трети страни, които няма как да бъдат решаване на национално равнище. Ако някоя страна си мисли, че може да се справи сама с миграцията, даже и най-силната без участието на другите, просто се лъже“, отбеляза зам.-председателят на АБВ.
Той допълни, че теми, които са свързани с ежедневието на гражданите, трябва да останат в националните правомощия. „Дебатът трябва да е не толкова относно институционалните промени, колкото за какво да разчитаме на Европа, там където тя е действително по-силна и за какво на националното правителство“, каза още Калфин.
Относно публикациите за ускорено приемане на еврото,
Ивайло Калфин коментира, че в западни медии са излезли спекулации, че едва ли не всички страни-членки трябва да приемат веднага еврото.
„Това няма как да се случи, чисто технически не е възможно подобно развитие“, посочи той. Калфин отбеляза, че България е поела ангажимент за подготовка за влизане в еврозоната. Въпросът е доколко голяма е разликата между конкурентоспособността на българската икономика и средната в еврозоната, посочи той и отбеляза, че АБВ не вижда целенасочени действия за изравняване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!