Ф ранция и Германия работят върху проект за създаване на „европейска свръхдържава”, която трябва да замени Евросъюза, съобщи полският обществен телевизионен канал TVP.
Журналистите се позовават на документ, който щял да бъде представен от първия германски дипломат Франк-Валтер Щайнмайер на срещата му с колегите му от Вишеградската четворка (Чехия, Полша, Словакия и Унгария) в Прага днес.
Според TVP проектът предвижда създаване на „единна европейска държава, която ще зависи от най-силните играчи в ЕС”.
Документът се казва "Силна Европа в несигурния свят".
Влизащите в нея страни практически губят право на собствена армия, спецслужби, наказателни кодекси, самостоятелна данъчна система
– включително данъци, собствена валута или национална банка, които „реално да защитават финансовите интереси на националната държава”.
Залози за главния виновник за Брекзита, скрил потеклото си
Брекзит връща кривите банани във Великобритания
Британците масово питат "Гугъл": Какво е ЕС
Did Brexit break the internet? https://t.co/Fboqp7b9B1
— AJ+ (@ajplus) June 27, 2016
Франция вече не иска да пази гърба на Англия
Освен това, страните губят контрола над собствените си граници и процедури по прием и заселване на бежанци на тяхна територия. Предвижда се също въвеждане на единна визова система и обща външна политика.
Още в събота външните министри на страните основателки на ЕС се събраха в Берлин, за да обсъдят нова визия за Европа без Великобритания. Основната тема бе френско-германското предложение за Европейски съюз на две скорости. Едната за страни, които искат по-силна интеграция и отделно статукво за държави, които ще прилагат по гъвкаво европейските регулации.
Damn fine summary of the Brexit situation by @ggreenwald - a good read for anyone really. https://t.co/sh1BZRbDFj
— Jordi Boggiano (@seldaek) June 27, 2016
Последваха и реакциите - полският външен министър Витолд Вашчиковски обяви, че предложението за създаване на т.нар. „европейска свръхдържава” е
рецепта за разпадането на Евросъюза -
във видеото горе.
„Някои предложения са разумни, разбира се създаването на обща гранична служба, която да защитава Европа от потока бежанци, може да се обсъди. Същевременно, създаването в ЕС на вътрешен съюз… това е рецепта за разделението на Евросъюза”, заяви Вашчиковски.
Външните министри на четирите централноевропейските страни изразиха известни резерви по френско-германското предложение и то след разговор с външните министри на Франция и Германия Франк-Валтер Щайнмайер и Жан-Марк Еро в Прага.
#V4+DE+FR in Prague: #EU2016SK ready 2host FMs of #EU27 to outline response 2new situation in Europe after #Brexit pic.twitter.com/EXfHqME4ds
— Miroslav Lajčák (@MiroslavLajcak) June 27, 2016
Още преди срещата външните министри на Франция и Германия публикуваха на сайта на германското външно министерство общ документ, в който призоват за "напредък към политически съюз в Европа" и приканват и другите европейски държави да се присъединят към тази инициатива.
Германското канцлерство обаче побърза да уточни, че канцлерката Ангела Меркел не се ангажира с него.
След като Великобритания гласува за Брекзит, Меркел призовава за търпение и сдържаност.
Във френско-германското предложение се призовава и за интегрирана европейска система за приемане на бежанци - идея, която страните членки от Източна Европа отхвърлиха.
След срещата в Прага френският външен министър заяви пред медиите, че Европа е общо благо, което трябва се развива, за да се запази, но не трябва да се правят големи прокламации или да се избързва.
Шефът на ЕП показа на Великобритания вратата, тя се дърпа
Германци и финландци също искат референдум
Какво значи Брекзит за Меркел и Германия
Близо 3 млн. вече искат Кралството обратно в ЕС
Супербогатите изгубиха милиарди заради Брекзит
Освен в Прага, среща имаше и във Варшава днес.
Полският министър на външните работи Витолд Вашчиковски заяви, че неговото правителство има желание да оглави група от страни в рамките на ЕС, чиято цел ще бъде обновяване на блока след британския референдум.
В полската столица се събраха министрите на външните работи на девет страни членки на ЕС от Централна и Източна Европа, включително и българският представител Даниел Митов, като към тях се присъедини и британският министър по европейските въпроси Дейвид Лидингтън.
Полша би искала Великобритания да проведе нов референдум, за да може да се върне в ЕС,
заяви лидерът на полската управляваща партия "Право и справедливост" Ярослав Качински.
Позицията му противоречи изцяло на позициите на лидерите на ЕС и страни членки, които искат да започнат бързо преговори с Лондон за условията по напускането на съюза, отбелязва АФП.
"Трябва да подчертаем, че популистите във Великобритания, които създадоха нереални очаквания, трябва да понесат своята отговорност. Още при обявяването на резултатите те започнаха да се отричат от обещанията и идеите си, свързани с бързото напускане на ЕС, и точно по тази причина е нужно да понесат последствията след този резултат", посочи Митов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!