Б ританският премиер Борис Джонсън събра Консервативната партия на годишното си събрание, което вероятно ще е последното преди вероятните предстоящи избори, като обеща да "завърши Брекзит", предава AFP и "Фокус".
"Това, което трябва да направим, е да продължим. И начинът да го направим е да завършим Брекзит до 31 октомври", заяви той пред BBC Manchester, където и ще се проведе конференцията.
Импийчмът от опозицията?
Британските опозиционни партии могат да започнат рядка за Обединеното кралство процедура за импийчмент срещу британския премиер Борис Джонсън, предава TACC, като се позовава на информация на британския вестник The Times
Според вестника подобна възможност е била обсъдена на среща на опозиционни политици по-рано, а решението на Върховния съд от 24 септември беше наречено формална причина за това. Той сметна, че Джонсън незаконно е прекратил заседанията в парламента за пет седмици, до средата на октомври. Съдиите в крайна сметка се съгласиха с критиците на премиера, който от самото начало заяви, че иска да отстрани думата на депутатите в определянето на курса на Брекзит.
Британското издание пише, че предложението за импийчмънт на Джонсън е разработено от "Партията на Уелс" и в началото на следващата седмица може да бъде внесено в Камарата на общините. Теоретичният резултат от тази процедура, ако тя бъде успешна, може да бъде ново съдебно дело.
"Признавам, че идеята за импийчмънт срещу премиера изглежда извънредна и необичайна. Но ние живеем в извънредни времена. Ясно казах на опозиционните лидери, че Борис Джонсън не трябва да бъде оставен безнаказан за нарушаването на закона чрез закриването на парламента", каза Лиз Савил Робъртс, говорител на уелската партия за The Times.
Британският премиер Борис Джонсън събира своята Консервативна партия в неделя, в Манчестър, на конференция, която би могла да бъде последната й такава преди избори, съобщава АФП. Доминираща тема на събранието ще бъде "Брекзит".
Въпреки редица парламентарни неуспехи и поражението във Върховния съд, Джонсън настоява, че ще изведе Великобритания от Европейския съюз, със или без сделка, на 31 октомври.
Позицията му го изправи в противоречие с Камарата на общините, която прие закон, блокиращ излизането от ЕС "без сделка", и загуби редица от своите депутати.
“The Brexit discussion has been going on for far too long and it is true that tempers on both sides have now become inflamed. The best way to end this is to get Brexit done on October 31st and move the country forwards. That is what we are going to do” @BorisJohnson#Marr #CPC19 pic.twitter.com/buKKpoPEmJ
— #StandUp4Brexit (@StandUp4Brexit) 29 септември 2019 г.
Но това намира отклик у много про-Брекзит привърженици и по-специално сред членове на Консервативната партия, които го избраха през юли, и се очаква да го приветстват като герой.
Конференцията "ще бъде митинг за Борис Джонсън и митинг за Брекзит", прогнозира Тим Бейл, професор по политика в университета "Куин Мери" в Лондон.
Четиридневната среща в Манчестър, северозападна Англия обаче рискува да бъде прекъсната от работата на парламента в Лондон.
Депутатите бяха бесни от решението на Джонсън да прекрати работата на парламента за пет седмици в началото на септември - ход, който Върховният съд отмени във вторник.
Опозиционните партии заплашват с все още неуточнени маневри, които могат да принудят министрите да се свърнат обратно в парламента през следващите дни.
Но това, което предизвика недоумение сред депутатите е, че Джонсън ще изнесе заключителната си реч, както е планирано в сряда, когато той трябва да отговаря на въпроси в Камарата на общините.
Джонсън имаше бурни два месеца на служба, като претърпя седем последователни поражения в Камарата на общините - в процеса загуби мнозинството си.
Той изгони 21 консервативни депутати, когато подкрепиха закон, който изисква той да забави "Брекзит", ако не успее да постигне сделка с ЕС до средата на октомври.
Джонсън спря работата на парламента, но Върховният съд реши това за незаконно. И когато той призова за избори преди деня за Брекзит, депутатите го блокираха.
И още едно главоболие за него – следовател от полицията проучва дали трябва Джонсън да бъде разследван за връзките си с американска бизнесдама, докато бе кмет на Лондон.
Но Джонсън отговори с предизвикателство срещу решението на съда и съсредоточи вниманието си върху депутатите, като ги обвини в "отстъпване" пред ЕС и в опит да подкопаят вота от референдума през 2016 г. за напускане на съюза.
Неговата реторика привлече обвинения в разпалване на разделението, но изглежда, че печели про-Брекзит избирателите.
Консерваторите имаха ясна преднина пред основната опозиционна лейбъристка партия, откакто Джонсън я пое.
Проучване на YouGov тази седмица ги постави с 11 точки по-напред, докато анкета на Opinium в неделя отчита тази преднина на 12 точки.
"Това, което той се опитва да направи, е да увеличи максимално подкрепата сред избирателите на листата", заяви Крис Къртис, мениджър на политическите изследвания в YouGov, пред АФП.
Броят на анкетите има значение, тъй като при парламент в задънена улица, повечето коментатори очакват избори през следващите няколко месеца.
Но Джонсън трябва да преодолее ключово препятствие преди това.
Законът, приет от депутатите, означава, че той може да осъществи "Брекзит" само на 31 октомври, ако постигне споразумение чрез среща на върха на ЕС на 17 октомври.
Но малцина в Брюксел са оптимисти и последният кръг от преговори приключи в петък без пробив.
Константин Фрейзър, анализатор по европейската политика в инвестиционната служба TS Lombard, заяви, че екипът на Джонсън изчерпва възможностите си.
"Те загубиха доверието в тях за напускане на ЕС на 31 октомври и е много трудно да се предположи как биха могли да постигнат това", каза той пред АФП.
"Значи техният отговор ще бъде да излязат на борба, да наблегнат на реториката и на конфронтацията."
Не всички консерватори са вплетени от подхода на Джонсън, но много умерени ще избегнат конференцията.
Бившият финансов министър Филип Хамънд, който бе изключен от редиците на консерваторите заради закона за Брекзит, предупреди, че неговата партия се е превърнала в един от "идеологическите пуритани, които не търпят инакомислещи".
Повечето депутати се опасяват, че напускането на ЕС без сделка ще бъде икономически катастрофално, но правителството настоява, че е засилило подготовката за подобен сценарий.
Джош Харди, заместник-шеф на влиятелната лобистка група Си-би-ай, предупреди в неделя, че фирмите "не могат да бъдат защитени от най-лошите ефекти".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!