Ч лен 50 от Лисабонския договор, който разглежда излизането на страна-член от Евросъюза, е писан за Великобритания.
Това разкри в интервю за „Кориере дела сера“ бившият френски президент Валери Жискар Д'Естен, който има участие в подготовката на европейската конституция.
„Когато подготвях европейската конституция, написах член, който след това беше включен в Лисабонския договор като 50-ти, т.е. този, който трябва да приложат британците. Той се наричаше „Доброволно излизане на страна-членка“ и
отговаряше именно на страховете на британците, които се бояха, че Евросъюзът ще се превърне в затвор.
Напълно естествено е, че от всеки съюз може да се излезе, а Великобритания, която не влизаше в еврозоната и Шенгенското пространство, винаги беше наполовина в ЕС“, каза френският държавник.
Междувременно той не вижда голям проблем в излизането на Великобритания, която ще остане „съседна страна“. Според него търговските отношения могат да бъдат регулирани със сключването на споразумение за свободен стокообмен, по примера на това, което ЕС обсъжда със САЩ.
Именно погледите на цяла Европа сега са насочени към това кога Великобритания ще задейства член 50, който досега не е влизал в сила. Вчера стана ясно, че ЕС няма да предприема никакви действия, докато Лондон не представи план за Брекзит. В същото време в Европейския парламент се провежда извънредно заседание.
На него евродепутатите подготвиха резолюция с искане за незабавно активиране на процедурата по напускане
на Великобритания, но това няма да се случи днес. Никой не може да задължи Обединеното кралство да задейства чл. 50. Довечера ще започне и Европейски съвет, на който премиерът на Великобритания Дейвид Камерън ще се изправя очи в очи с останалите лидери в Европейския съюз.
Шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер призова всички евроскептични британски депутати да напуснат още сега. Той дори попита по време на пленарното заседание: "Какво правите тук?" - във видеото горе.
Един от най-отявлените привърженици на изхода на Великобритания Найджъл Фарадж пък беше освиркан от евродепутатите.
Британци искат да стават ирландци след Брекзит
След Брекзит: Предлагат създаване на европейска свръхдържава
Търси се нов официален език в ЕС
Залози за главния виновник за Брекзита, скрил потеклото си
Брекзит връща кривите банани във Великобритания
Британците масово питат "Гугъл": Какво е ЕС
Стана ясно и че е одобрена българската позиция за участие в заседанието на Европейския съвет.
То ще продължи два дни, ще присъства Бойко Борисов.
България ще иска и да се обсъди ситуацията с прилагането на Споразумението за реадмисия между ЕС и Турция.
Темата за изхода на Великобритания бе ключова и в Бундестага -
където канцлерът Ангела Меркел заяви пред депутатите, че е "важно да не допуснем усилване на центробежните сили в Европейския съюз на фона на Брекзит“.
„ЕС е достатъчно силен, за да се справи с Брекзит и да се движи напред в своето развитие“, категорична е тя.
„ЕС, както и преди, смята Великобритания за важен партньор. Самият Лондон трябва да бъде заинтересован от поддържането на приятелски отношения с ЕС", подчерта Меркел, която запозна германските депутати с позицията на Берлин на предстоящата среща на върха на ЕС в Брюксел.
Меркел смята, че е невъзможно да се прогнозират за момента последиците от „Брекзит“ за Великобритания в Европейския съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!