Б орис Джонсън го делят (най-много) 14 гласа от учебниците по история. Ако неговата версия на сделката за Брекзит бъде одобрена от парламента, дори той да загуби следващите избори, това няма да има значение. Защото ще остане завинаги като политикът, водил кампанията за напускане на ЕС, преживял предателство и разочарование от съмишлениците си, но след това завърнал се на върха в най-критичния момент, за да поеме премиерския пост и да изведе държавата от ЕС, тъкмо когато каузата на Брекзит започва да изглежда безнадеждна.
Той не може да си пожелае нищо повече от политическата си кариера. Но само ако намери 14 гласа.
Как се стигна до тук?
В предишния текст, оставихме Джонсън със завързани от парламента ръце, принуден да изпрати писмо за (още една) отсрочка ако не постигне сделка с европейците и по този начин лишен от най-силния си коз, с който именно би могъл да я постигне - заплахата за Брекзит без сделка.
Джонсън изпрати три писма до ЕС, обвиниха го, че действа в стил Тръмп
На срещата на Европейския съвет в четвъртък обаче, събитията взеха изумителен обрат и Съюзът прие неговото предложение.
Това вероятно се дължи на две неща:
1) Борис им е казал предварително, че планира да надхитри парламента като изпрати неподписано писмо за отсрочка и веднага след него второ писмо, което оттегля изявената воля. Нещо, което той наистина стори в събота, както аз предположих в миналия си текст. Естествено, това ще го вкара в съдебна битка, но показва че позицията на правителството ще бъде отстоявана, при това с основателния аргумент, че е именно негов конституционен прерогатив да направлява външната политика, а не на парламента и т.нар. "Закон Бенн" е формално спазен, тъй като има изпратени писмо със съответния текст. Следователно, при по-малко от две седмици до 31-ви, ЕС ще трябва сам да реши с кого преговаря - с парламента или с правителството.
2) ЕС е нетърпелив да приключи въпроса и явно не желае да влиза в нови отсрочки, надявайки се проевропейската фракция в Лондон да успее най-накрая на преобърне резултата от референдума. Тя имаше три години да го направи и на върха на усилията си успя... да докара Борис Джонсън на власт. В Брюксел вече се преживяли загубата и искат да продължат напред, дори това да означава да се споразумеят с Джонсън срещу проевропейския парламент.
От 2020 г. пътуваме във Великобритания с паспорт
И така, сделката договорена в четвъртък има много по-голям шанс да премине успешен вот в парламента, тъй като разполага с няколко значителни преимущества пред трижди отхвърлената сделка на Тереза Мей:
1) Предпазният механизъм за Северна Ирландия е свален. Той заплашваше да остави цялото Обединено кралство в плена на митническия съюз за неограничено време и беше основния недостатък на предишната сделка, който доведе до катастрофалния й провал в парламента.
2) Северна Ирландия ще остане само под регулационната рамка на ЕС за стоки и услуги, но и тя и цялото кралство няма да бъдат в митническия съюз. А дори това положение ще подлежи на периодичен демократичен контрол и северноирландците биха могли да го напуснат в бъдеще.
3) Договорките за лоялна конкуренция, според които Великобритания се задължаваше да не притиска Съюза с ниски данъци и либерален трудов пазар сега бяха преместени от Споразумение за напускане (което е юридически обвързващо) в другата част на сделката, Политическата декларация (която не е задължителна).
Брекзит може да подлуди хората. Разказ за един мъж от малцинствата
Фактът, че ЕС се съгласи на тези условия е удар за парламента. Особено след като Юнкер намекна неформално, че повече отсрочки не трябва да има. Сега, макар и с половин уста, Европа сякаш застава зад Джонсън. Парламентът отказа да гласува сделката в събота и отложи за следващата седмица, след гласуването на законовия пакет за потенциалното й имплементиране, което е във вторник. Отлагането имаше за цел да принуди Джонсън да изпрати писмото за отсрочка, понеже в събота изтичаше срока по Закона Бен. Той го стори, ала по неговия начин и сега така сега застави парламента да се разкрие като противник на Брекзит, което не може да бъде печеливша позиция. Гласуването завърши 322 на 306 в полза на отлагане съществения вот и това може да се интерпретира като 306 сигурни гласа за сделката на Борис.
При същото присъствие другата седмица, дори само 9 преобърнати ще му бъдат достатъчни, а при пълно присъствие, най-много 14. Най-важното за него е, че наложи разлома за/против Брекзит, който членовете на парламента избягваха хитро цели 3 години. И Борис е от по-добрата страна.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!