Б ританските депутати отхвърлиха "твърд” Брекзит, както и отлагане на датата на "развода” с ЕС.
Депутатите одобриха с 312 срещу 308 гласа предложена от група депутати начело с Каролайн Спелман поправка А, която призовава правителството да изключи изцяло варианта за Брекзит без сделка.
Изменението не променя закона, а представлява декларация на волята на парламента и действа като инструкция за правителството. Поправката обаче има значителна политическа стойност, отбелязва Ройтерс.
MPs begin voting on the so-called Malthouse Compromise, an amendment setting out the process of a "managed no-deal"https://t.co/n47Z3W2PsW pic.twitter.com/hFy2GSkrlN
— BBC Politics (@BBCPolitics) 13 март 2019 г.
Въпреки че одобрената поправка няма правна сила и в крайна сметка не може да предотврати напускане без сделка след възможно отлагане, тя има значителна политическа стойност, отбелязва Ройтерс.
При второто гласуване тази вечер депутатите отхвърлиха и поправка, призоваваща за отлагане на Брекзит за 22 май.
Британските депутати приеха с 321 срещу 278 гласа при окончателното гласуване правителственото предложение, с внесена приетата преди това поправка, което напълно изключва Брекзит без сделка.
Според опозиционния лидер Джереми Корбин, това прави отлагането на Брекзит за дата след 29 март неизбежно.
Според британски медии министри от кабинета са се въздържали при окончателното гласуване, а Сара Нютън е подала оставка.
Великобритания може да бъде изправена пред дълго отлагане на Брекзит, ако депутатите не успеят да договорят път напред през следващите дни, заяви премиерът Тереза Мей.
"Ако през следващите дни Камарата на общините намери начин да подкрепи сделка, това ще даде възможност на правителството да поиска кратко, ограничено във времето техническо отлагане на чл. 50 (от Лисабонския договор). Такова кратко техническо отлагане обаче ще може да се обсъди само ако имаме налице сделка", каза Мей пред парламента.
"Камарата трябва да осъзнае и приеме, че ако не пожелае да подкрепи споразумение в идните дни - след като не желае да подкрепи напускане без сделка на 29 март - това ще подсказва, че ще е нужно много по-дълго отлагане на чл. 50", каза тя.
По-голямо отлагане ще означава, че Великобритания без съмнение ще трябва да участва в изборите за Европейски парламент през май, допълни министър-председателката.
Мей ще предложи утре на депутатите да гласуват до 20 март предложение за свикване на нов вот по споразумението за развода, което договори с ЕС, съобщи днес правителството, цитирано от Франс прес.
Постигнатото през ноември миналата година споразумение вече беше отхвърлено два пъти от британските депутати. Ако този път бъде одобрено, Мей ще поиска от европейските ръководители кратка отсрочка на Брекзит - до 30 юни. Ако сделката обаче бъде отново отхвърлена, отлагането ще бъде след 30 юни и Великобритания ще трябва да участва в европейските избори, се казва в предложението на Мей.
Преди гласуването британският премиер Тереза Мей бе обещала, че ако предложението на правителството бъде прието, тя ще внесе допълнително предложение за удължаване на срока за преговори по член 50, който ще бъде гласуван в четвъртък.
Все още не е ясно дали обещанието продължава да се прилага сега, след като изменението, а не правителственото предложение, е прието, но Мей ще се изправи пред сериозна политическа реакция от страна на много консерватори в правителството, които искат удължаване на срока по член 50.
За да стане това Тереза Мей трябва официално да поиска удължаване от ЕС-27, които трябва да вземат единодушно решение за такова удължаване.
Утре депутатите ще решат дали да отложат излизането на Великобритания от ЕС след 29 март. Промяна ще се търси с евентуалното отлагане на Брекзит, като все още не е ясно колко дълго ще е то и как ще се отрази на евроизборите в края на май.
Ако не са напуснали ЕС дотогава, британците са длъжни да проведат избори за евродепутати.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!