В еликобритания вероятно ще трябва да отложи излизането си от Европейския съюз, ако законодателите отхвърлят предложената от правителство сделка при гласуването следващата седмица, заяви днес финансовият министър Филип Хамънд, цитиран от Ройтерс.
Ако предложеното от министър-председателката Тереза Мей споразумение за напускане не бъде прието от британския парламент, депутатите ще трябва да решават дали да отложат Брекзита или да хвърлят петата по големина икономика в света в хаос чрез напускане без сделка.
"Правителството е наясно каква е волята на парламента по въпроса. Парламентът ще гласува да не се напуска ЕС без сделка. Дълбоко уверен съм в това", каза Хамънд пред радио Би Би Си.
Туск: Външни влияния са отговорни за Брекзит
По план Обединеното кралство би трябвало да напусне ЕС след 22 дни, но ако парламентът отхвърли сделката, това ще постави под съмнение въпросите как, кога и дори дали изобщо Великобритания ще осъществи най-драстичната промяна във външната и търговската си политика от повече от век.
Хамънд предупреди колегите си евроскептици, че ако не подкрепят предложената от правителството сделка, ще се изправят пред риска от по-тесни икономически отношения с ЕС. "Тогава ще се окажем на непозната територия, където ще е нужен консенсус в Камарата на представителите, а това неизбежно означава, че ще трябва да се правят компромиси. За да се избегне това, колегите ми трябва да гласуват за сделката", отбеляза министърът. Запитан направо дали би напуснал кабинета, ако Мей реши страната да излезе от ЕС без споразумение, Хамънд отговори: "Винаги съм казвал, че за мен вариантът Великобритания да излезе от ЕС без сделка е много лош".
В сряда Горната камара на британския парламент, Камарата на лордовете, прие поправка, предвиждаща правителството да договори митнически съюз с ЕС. Това може да изправи премиера Тереза Мей пред нов проблем във връзка със стратегията й за Брекзит, отбелязва Ройтерс. Според поправката правителството трябва да предприеме всички възможни стъпки, за да може Обединеното кралство да участва в нов митнически съюз с Брюксел, след като напусне ЕС.
Мей отхвърля варианта за оставане в какъвто и да било митнически съюз, тъй като евроскептичното крило на нейната Консервативна партия е категорично против такава възможност. Самата идея обаче намира подкрепа сред някои от проевропейски настроените сред консерваторите, както и сред опозиционната Лейбъристка партия. Приетата от лордовете поправка може да бъде отхвърлена от долната камара на британския парламент, Камарата на общините. С тази поправка обаче британските депутати получават възможност да се произнесат по въпроса и тя също така увеличава надеждите на тези, желаещи Брекзит, при който Великобритания да остане тясно свързана с ЕС.
През януари стратегията на Мей за излизането от Евросъюза беше отхвърлена с категорично мнозинство от депутатите и тя обеща до 12 март да внесе за гласуване нова, ревизирана версия на стратегията си, макар че според европейските представители в преговорите за постигане на промени в договореностите с ЕС няма напредък.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!