„Брекзит” е надвиснал като Армагедон, ако вярвате на медийните заглавия във Великобритания, посочва Даница Кирка в AP.
Вестниците са пълни с истории за недостиг на храни, запасяване с медикаменти, отменени полети и войници по улиците, ако страната напусне Европейския съюз през следващата година без споразумение.
Трета оставка в кабинета на Тереза Мей
Как Тереза Мей погребва Брекзит
Борис Джонсън подаде оставка като външен министър на Англия
Тези прогнози зачестиха след като позициите на преговарящите изглежда се втвърдиха и британски представители направиха серия изказвания за подготовката на „Брекзит” без сделка, което може да прекъсне търговията с Европа.
Премиерът Тереза Мей не помогна за разсейване на опасенията, като каза, че правителството се готви за всички варианти.
Всички приказки за сериозните последствия само разкриват колко е трудно да се намери начин как се скъсат връзките, развити в продължение на десетилетия, в момент, когато времето за преговори изтича, посочва Бен Флечър, директор за външните отношения на Федерацията на работодателите в инженерните технологии (EEF).
С изтичането на времето напрежението се засилва. Повече от две години след като Великобритания гласува да напусне ЕС и преговарящите предупреждават, че трябва да изготвят споразумение до октомври, за да се гарантира, че то ще бъде одобрено от всички страни-членки преди Великобритания да напусне общността на 29 март.
Без сделка, 40 години свободна търговия между Великобритания и Европа ще приключат и това ще задейства мита и гранични проверки, които могат да забавят транспортирането на всичко, от храни и горива, до дрехи и коли. И още по-важно - Лондон ще излезе от общоевропейските споразумения, регулиращи сфери като авиацията и предписването на лекарства, а това може да доведе до отменяне на полети и нарушение в доставките на медикаменти.
Изявления на министрите за Брекзит Доминик Рааб и на здравеопазването Мат Ханкок миналата седмица за приготовленията на правителството породиха прогнози за запасяване на супермаркетите, километрични колони от камиони на граничните пунктове и пътници, чакащи три часа паспортна проверка.
Тези изявления бяха резюме на 70-те предупреждения, които правителството планираше да разпространи през лятото, за да информира бизнеса и гражданите за стъпките, които трябва да предприемат в подготовка за „Брекзит” без споразумение.
След критиките, че изявленията от миналата седмица са всели паника и са подкопали процеса на „Брекзит”, сега правителството възнамерява да публикува предупрежденията на два етапа, първия в средата на август и втория през септември.
Премиерът Мей каза, че макар да очаква да договори сделка, която ще запази свободната търговия, правителството постъпва правилно, подготвяйки се за „всички варианти”.
Нови опасения възникнаха във вторник, когато представители на местните власти в Дувър, от английската страна на Ламанша, разпространиха анализ как „Брекзит” без споразумение ще засегне района около най-натовареното фериботно пристанище в Европа.
Анализът, озаглавен „Операция Брок”, прогнозира, че ще има постоянна „тапа” от камиони, чакащи да прекосят Ламанша, създавайки колона дълга 40 мили (65 километра) навътре в сушата.
Близо 10 000 товарни камиона минават през Дувър в пиковите дни, съставляващи една шеста от стоковата търговия на Великобритания, на стойност 119 милиарда лири (156 милиарда долара) годишно. Близо 99 процента от товарите, минаващи през пристанището, са от други държави от ЕС.
Хранително-вкусовата промишленост също направи предупреждения. Джим Уиншип, директор на Британската асоциация за сандвичи и готови храни, казва, че може да бъде затруднено доставянето на съставки като марулите и доматите, много от които идват от континентална Европа. „Има риск за познатия ни хамбургер”, смята Уиншип.
И докато сандвичите може да не са най-острият проблем пред Великобритания, потенциалните последици отиват много по-далече.
Фармацевтичната компания „Санофи” започна да складира медикаменти и ваксини във Великобритания повече от обикновено, по силата на планове за извънредни мерки срещу възможни транспортни забавяния след „Брекзит”.
Базираната в Дъблин „Райънер”, най-натоварената европейска авиокомпания, възнамерява да включи в офертите за летния сезон за пътувания през 2019 г. клауза, предупреждаваща клиентите, че билетите им няма да бъдат валидни, ако „Брекзит” прекъсне полетите между Великобритания и ЕС.
Изглежда всичко това идва в повече за привържениците на „Брекзит” като Маркъс Фиш, депутат от управляващата Консервативна партия. Той обвини правителството, че води кампания за всяване на паника, насочена да убеди хората да приема „по-мека” форма на „Брекзит”, която ще остави страната обвързана с ЕС за години напред.
„Това са безотговорни, всяваща паника безсмислици и те трябва да спрат веднага”, каза той пред Би Би Си и допълни: „И трябва да се подкрепи Брекзит, за който хората гласуваха”.
Външният министър Джереми Хънт пък призова Франция и Германия да използват влиянието си върху Европейската комисия, за да предотвратят негативен изход от преговорите.
„Има реален шанс да не се стигне до споразумение”, каза той пред „Ивнинг Стандард” и допълни: „Всеки предполага, не, не, не, това не може да се случи. Но всъщност би могло”.
Brexit or Armageddon? Depends Who You Ask https://t.co/u8nGIGRd4g pic.twitter.com/f1KoP9nKf1
— The Voice of America (@VOANews) August 1, 2018
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!