Б ританската министър-председателка Тереза Мей каза днес, че ако парламентът в Лондон отхвърли нейното споразумение за Брекзит идната седмица, "може никога да не напуснем ЕС", предаде Асошиейтед прес.
"Великобритания ще бъде изправена пред продължителна несигурност и може никога да не напусне Европейски съюз, ако законодателите идната седмица гласуват срещу сделката за напускане, договорена с Брюксел, каза Мей. "Подкрепете я и Обединеното кралство ще напусне ЕС, отхвърлете я и никой не знае какво ще се случи", каза министър-председателката в реч в Гримсби, Източна Англия.
MPs face a "crucial choice"
— BBC Politics (@BBCPolitics) 8 март 2019 г.
Back the deal and the UK will leave the EU, reject it and "no one knows what will happen... we may never leave at all"
PM Theresa May gives #Brexit speech in Grimsby https://t.co/OOeh5KZYwI pic.twitter.com/hOQ2oIGeTy
Мей добави: "Може така и да не напуснем. Единственото сигурно нещо ще е продължителна несигурност. Още месеци ще спорим за Брекзит, а вместо това бихме могли да се съсредоточим върху подобряване на нашето здравеопазване, училища и общности", предупреди Мей, цитирана от Ройтерс.
Премиерът каза още, че ЕС и британските преговарящи трябва да дадат "още един тласък" за преодоляване на опасенията, които пречат на членовете на британския парламент да подкрепят споразумението за напускане, договорено миналата година".
"Затова нека не се въздържаме. Нека направим това, което е нужно, така че законодателите да подкрепят сделката във вторник", каза Тереза Мей в Гримсби.
Главният преговарящ на ЕС по Брекзит Мишел Барние й даде контрапредложение
Мишел Барние предложи в петък Великобритания да напусне митническия съюз след развода, въпреки че предложението няма да включва Северна Ирландия, което ще разгневи Лондон.
Последната оферта на Барние идва само дни преди британският парламент да гласува споразумение за оттегляне, договорено между двете страни, в което съдбата на ирландската граница се разглежда като ключов въпрос.
"ЕС се ангажира да предостави на Великобритания възможност за едностранно излизане от единната митническа територия", каза Барние в Туитър след среща с посланиците на останалите 27 държави-членки на ЕС.
Въпреки това, "останалите елементи на предпазния механизъм трябва да се запазят, за да се избегне твърда граница", каза Барние, като се има предвид сближаването между Северна Ирландия и република-членка на ЕС.
Както ЕС, така и Великобритания искат да предотвратят "твърда граница", която би довела до контрол между британската провинция Северна Ирландия и Ирландия, член на ЕС, след Брекзит.
Без решение в бъдеща договореност настоящата сделка запазва Обединеното кралство в митнически съюз с ЕС, докато бъде намерен по-добър отговор.
Но поддръжниците на Брекзит се опасяват, че Великобритания ще бъде в капан за постоянно оставане в митническия съюз с ЕС и отказаха да подкрепят споразумението.
Противоположното предложение почти със сигурност ще бъде отхвърлено или пренебрегнато от правителството на премиера Тереза Мей, чието мнозинство зависи от депутатите юнионисти от Северна Ирландия.
Поставянето на границата след Брекзит в Ирландско море е ярка червена линия, която правителството на Мей отказа да признае.
Предложението на Барние "има за цел да противодейства на аргументите на британците, които твърдят, че искат да вкарат Обединеното кралство в капана на митнически съюз", заяви европейски дипломат.
Но то рискува "много да ядоса Тереза", добави той, защото се връща към по-ранна версия на "защитния механизъм", ограничена до Северна Ирландия, която Мей настояваше ЕС да изостави
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!