Б лизо 6000 мигранти са достигнали до Италия през Средиземно море от вторник насам, съобщиха от Международната организация по миграция (МОМ), посочвайки, че увеличението на пристигащите ще продължи, предаде АФП.
Общо 6021 мигранти са предприели опасното пътуване и са стигнали до Италия, заяви говорителят на МОМ Джоел Милман. Той също така заяви, че тази цифра не включва 174-те мигранти, които са стигнали до Гърция през средиземноморието.
Според Милман
все още няма доказателства, че увеличения поток от мигранти към Италия е свързан със сделката между ЕС и Турция,
целяща спирането на притока на хора към Европа през гръцките острови и със затварянето на Балканския маршрут.
Всички мигранти, които са говорили с представители на МОМ в Италия са съобщили, че са дошли в страната от Либия. Повечето са пътували с гумени лодки, по 130 души във всяка.
„Много от тях са от Субсахарска Африка, забелязахме увеличение в бройката от този регион, особено еритрейци. Много малко сирийци са напуснали Либия през последните месеци”, каза Федерико Сода, ръководител на офиса на МОМ в Рим.
#UPDATE Nearly 6,000 migrants reach Italy since Tuesday: IOM https://t.co/Uuus3jXoQq
— AFP news agency (@AFP) 15 април 2016 г.
Милман отбеляза, че със затоплянето на времето в началото на сезона на прекосяването на морето, в Италия вероятно ще започнат да пристигат още повече мигранти.
Mеждувременно
неправителствени организации в Гърция са поискали депортациите на бежанци и мигранти от Гърция в Турция да бъдат прекратени незабавно,
тъй като хората, които искат убежище, не бива да бъдат държани затворени.
Организациите предупреждават, че бежанците може да бъдат връщани в Турция без да са получили подобаващо изслушване за предоставяне на убежище или дори без да им бъде дадена необходимата информация за законовите им права.
Над 6300 бежанци и мигранти са пристигнали на гръцките острови след задействането на 20 март на споразумение между ЕС и Турция
за овладяване на бежанските потоци и са поставени в лагери за задържане, а мнозинството от тях са подали молби за убежище, се отбелязва още в прессъобщението.
”Срамота е, че ЕС дава предимство на задържането и депортациите пред човешките права за безопасност и достойнство”, посочва Фарах Карими, изпълнителен директор на организацията Оксфам.
Според Ян Егеланд от НСБ е „шокиращо да се види колко зле се отнася Европа с мъже, жени и деца, бягащи на нашия континент за защита от война и преследване”. Той допълва, че търсещите убежище са държани заедно с мигрантите в пренаселени лагери за задържане и са лишени от достойнство и основни човешки права.
Хуманитарните организации отчитат, че условията за живот в центровете за задържане бързо се влошават.
„Европа вече не може да отвръща поглед от тази нехуманна ситуация, при която хора продължават да излагат на риск живота си”, смята Епаминондас Фармакис от СолидарностСега. Той подчертава важността на незабавното спиране на депортациите към Турция и гарантирането на основното човешко право – това на убежище.
Организациите настояват също за подобряване на сигурността, така че да се осигури защитена среда и за хората извън затворените комплекси, спешно осигуряване на достъп до правна помощ за бежанците, увеличаване на персонала, който работи с гръцката служба за предоставяне на убежище на островите, слагане на край на произволните арести и задържания.
Още за кризата с мигрантите:
Бежанците в Германия: Само германска храна, а сме араби
Австрия: Никакви експерименти с политиката към мигрантите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!