С лед уверенията, че ситуацията в бежанския лагер в Харманли е овладяна, малко след 20 ч. тази вечер напрежението отново ескалира. Мигрантите пак започнаха да хвърлят камъни срещу органите на реда и на полицаите им се наложи да използват водно оръдие, за да ги разпръснат.
Вижте ситуацията в бежанския център в кадри
Жандармеристи влязоха в центъра и използваха гумени куршуми,
за да овладеят отново ситуацията. Имигрантите изглеждат непоколебими в искането си да напуснат лагера.
Премиерът в оставка Бойко Борисов пристигна в Регистрационно-приемателния център в Харманли.
Най-малко 14 полицаи са ранени, като един тежко в главата. Съобщава се за около 200 задържани мигранти, а двама чужденци са ранени,
предаде агенция БГНЕС. Ситуацията остава сложна, очаква се напрежението да нарасне.
Джамбазки: Болни бежанци се разхождат свободно, нещо не е наред
И ямболско въстана срещу мигрантите
Репортер на NOVA разказа, че най-вероятно причина за новия бунт е фактът, че магазинът за хранителни стоки на територията на центъра е бил затворен. Към него са се насочили голяма група мигранти,които вероятно са искали да си напазаруват, след като по-рано изпочупиха столовата в лагера.
Главният секретар на МВР Георги Косов съобщи за четирима пострадали полицаи по-рано тази вечер и заяви: "Колегите бяха подготвени за реакция и при ескалация на напрежението. Мигрантите бяха направили организация в тъмната част на денонощието и по времето, кгато са централните новинарски емисии да направят така, че напрежението да ескалира.
Има четирима пострадали полицаи, единият е със сериозна травма на главата, от хвърлените по тях камъни. Над 40 са задържаните мигранти до момента.
За справяне със ситуацията са използвани гумени и халосни патрони, както и водно оръдие.
Няма данни за пострадали бежанци".
След ескалацията на напрежението
множество жители на Харманли се събраха пред бежанския център.
Те обясниха пред журналистите, че са там, тъй като се опасяват, че мигрантите са прекалено много на брой (бел.ред.около 3000 души), а полицаите са доста по-малко и хората са готови да спрат чужденците, ако те успеят да стигнат до улиците на града. Напрежението вътре доведе и до напрежение отвън, където хората поискаха да влязат и да се саморазправят с мигрантите.
По-рано през деня един жител на Харманли обясни, че първоначално ситуацията е овладяна от няколко жени бежанки, които застанали между разбеснелите се афганистанци и служителите в центъра.
Кадри от дрон показват какво се случваше в лагера в Харманли по-рано през деня. Кадрите от дрон са предоставени от ловеца на бежанци Динко Вълев, по-известен като Динко от Ямбол:
Около обяд днес имигрантите от бежанския център в Харманли, които бяха поставени под карантина, се разбунтуваха и запалиха няколко гуми. На мястото веднага бяха изпратени екипи на полицията и жандармерийски сили от Бургас и Кърджали. По данни на полицията в 12 ч. към 2000 души са излезли на плаца на лагера. жените и децата от лагера са били скрити в стаите на лагера. Служителите на центъра били евакуирани.
Основното искане на мигрантите беше да бъде отворена границата със Сърбия и да им бъде позволено да стигнат до Западна Европа.
Няколко часа по-късно имаше втори сериозен бунт на мигрантите в лагера, които започнаха да рушат новата сграда, която трябваше да бъде открита тази седмица и която е направена с европейски средства, където трябваше да бъде изолаторът за болните. Те изнасяха дюшеци, легла, столове, пластмасови тръби.
Мигрантите започнаха да замерят органите на реда с камъни, но въпреки това униформените се въздържаха от употреба на сила. Те взеха мерки като на място бяха разположени освен множество служители на реда и водно оръдие.
През деня
председателят на ДАБ Петя Първанова смята, че напрежението в бежанския лагер е изкуствено създадено
след информация в медиите за епидемия. Първанова подчерта, че лагерът не е под карантина, въпреки че в понеделник здравните власти наложиха тази мярка. Тя беше категорична, че центърът не е огнище на зараза и припомни, че това е констатирано от медицински екип още преди две седмици. Въпреки това, към момента приемът на бежанци в РПЦ – Харманли е преустановен.
„Това не е карантина по своята същност, защото лицата се движат свободно на 175 декара. Те не са изолирани. Това е мярка, за да се намали напрежението сред населението и за да се извърши скрининг при условия, които дават възможност на специалисти да проверят всички – и здрави, и такива, които имат оплаквания, и такива, които са в процедура на лечение“, посочи Петя Първанова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!