В ишеградската група се обяви за „политика на връщане на мигрантите” стана ясно на пресконференция след срещата на външните министрни на държавите, които влизат в нея.
Това са Унгария, Полша, Чехия и Словакия:
„За да излезе от миграционната криза, Европейският съюз трябва да се откаже от плановете за разселване на бежанци и да води политика на връщане на пристигналите на континента мигранти“. Около това становище се обединиха участниците в срещата, които обсъдиха въпросите на миграцията във Варшава.
Бежанците и разселените по света надхвърлиха 65 млн.
Меркeл: Който се страхува от бежанците, да се запознае с тях
И по-конкретно:
Министърът на вътрешните работи на Полша се обяви против идеята за разпределение на бежанците в страните от Съюза:
„Смятаме тази система за неефективна, тя привлича постоянни миграционни потоци и задълбочава кризата, а не я разрешава”, категоричен е Мариуш Блашчак по темата.
Според него по-ефективно би било, ако външните граници на страните-членки се укрепят повече.
В тази връзка той подкрепи Унгария, която е сред страните, които имат най-стриктна политика спрямо спирането на достъпа на мигранти на нейна територия:
„Унгария действа в съответствие с правото и укрепва границите си, но несправедливо става обект на критика от някои партньори в Европа”, коментира още Блашчак.
Словашкият вътрешен министър Роберт Калиняк пък заговори за проблеми, свързани с това, че „някои страни не спазват правилата на Шенгенското пространство“.
Унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер пък обясни, че „ трябва да се върнем в рамките на правото”. М защита на всичко, което обсъдиха страните от Вишеграфската четворка, той коментира, че „през унгарска територия нелегално са преминали лица от 104 държави, в почти никоя от които няма война“.
Предстои Вишеградската четворка да обсъди в полската столица миграционните проблеми и с представители на България, Хърватия, Словения, и Белгия.
Междувременно проблемите на хората, които търсят убежище не стихват.
Вместо да намерят по-добро място за живеене, част от тях попадат в още по-мизерни условия от тези, в които са се намирали преди това.
Само преди месеци мигранти от вече затворения лагер в Идомени изписаха на плакати „Умираме!“.
Преди по-малко от месец стана ясно, че расте броя и на тези, които въпреки опасността, на която са се подложили, за да напуснат страните си, искат отново да се върнат в тях. Те посочват, че като бежанци живеят още по-лошо.
Правозащитната организация "Хюман райтс уоч" пък призовава ЕС да спре да връща сирийски бежанци в Турция, изтъквайки „липса на гаранции за правата на бежанците в страната“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!