Д ържавни и правителствени ръководители на Унгария, Полша, Чехия и Словакия ще обсъдят мерки за защита на границите на ЕС в условията на мигрантска криза.
На срещата на върха на Вишеградската група са поканени и българският премиер Бойко Борисов и президентът на Република Македония Георге Иванов.
Чехия отхвърли в неделя твърденията, че на предстоящата среща на Вишеградската четворка, на която ще се обсъжда по-доброто охраняване на границите по т.нар. Балкански маршрут, е против бежанската политика на канцлерката Ангела Меркел.
Чешкият министър на външните работи Любомир Зоаралек заяви, че неговата страна иска да се постигне европейско решение на въпроса. Зоаралек не приема като критика писмото на германския посланик по повод срещата на В4.
“Ние сме в постоянна връзка с германското правителство”, каза от своя страна държавният секретар по европейските въпроси в Прага Томаш Проуза и поясни:
“Страните от Вишеградската четворка (Чехия, Словакия, Унгария и Полша) искат да увеличат помощта си за България, Македония и Гърция, които могат да попаднат под ударите на голям бежански натиск”.
През октомври миналата година около 1000 души протестираха на площад „Свобода” в чешкия град Бърно срещу пристигането на бежанци от ислямски държави. Те описваха исляма като „садистична религия”. Вижте повече във видеото:
Словакия намалява от днес пропускането на мигранти, а словашкият премиер Роберт Фицо съобщи в събота, че Германия се противопоставя на плановете на В4 да се помогне на България и Гърция и те да затворят границите си с Гърция, през чиято територия минават много мигранти.
Междувременно
в Германия антиимигрантската партия Алтернатива за Германия се ползва със значителна подкрепа в цялата страна,
показа трето поредно проучване на общественото мнение, предаде ДПА.
Анкетата, публикувана във в. „Билд” , показва, че Алтернатива за Германия се ползва с подкрепата на 12% от германците и е третата политическа сила след двете основни германски партии, влизащи в състава на коалицията на Ангела Меркел.
Християндемократическият съюз и неговата баварска партия-посестрима – Християнсоциалният съюз, имат подкрепа от 35%, а техният коалиционен партньор Германската социалдемократическа партия – 24%.
Зелените и Левите имат по 9%, а либералните Свободни демократи – малко над 5%, което би им стигнало да влязат в парламента. Последните бяха в управляващата коалиция от 2009 г. до 2013 г.
Подкрепата за Алтернатива за Германия се увеличи заради миграционната криза в страната и заради нарастващото недоволство от действията на управляващите да се справят с нея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!