У нгария ще проведе референдум и така ще реши дали да приеме въведените през септември 2015 г. в ЕС задължителни квоти за преразпределяне на мигрантите, съобщи премиерът на страната Виктор Орбан:
„Ние смятаме, че въвеждането на квоти за преразпределяне на бежанци и имигранти без подкрепата на гражданите е равносилно на злоупотреба с власт", обясни решението на правителството Орбан, цитиран от"Ройтерс".
Унгария не е единствената страна, която се опълчва срещу решението за квотите.
В съвместна декларация днес четири държави членки на ЕС - Австрия, Словения, Хърватия, включително и България заявиха, че правото на убежище не включва избор на "предпочитана страна".
По този начин Австрия и балканските страни увеличиха натиска върху ЕС за ограничаване на миграционния поток. На срещата беше взето решение в граничните зони да бъдат разположени полицейски сили, които да забавят потока на мигранти по така наречения Балкански маршрут.
Чешкият министър на вътрешните работи Милан Хованец пък съобщи, че страната му създава полицейска сила от офицери с международен опит, която може да бъде използвана за справяне с мигрантския поток и от други страни от ЕС.
Отряда ще се състои от 300 офицери и ще може да бъде ползван във всеки един момент, когато се наложи.
Германия пък депортира група от 135 мигранти, които доброволно се върнаха в Афганистан заради липса на бъдеще в Европа, съобщиха официални лица в Германия.
От 1 април във Виена отварят център за борба с трафикантите на бежанци. Седалището му ще е в австрийската столица, а за работата ще помагат Европол и Интерпол.
Основната цел ще е мигрантите да се отсяват, а тези с фалшиви документи ще бъдат връщани обратно още на границата.
Междувременно проблемът с мигрантите в Гърция продължава да се задълбочава. В страната в момента са блокирани 12 000 бежанци. Огромният поток от хора вече беше забелязан дори в центъра на Атина.
Въпреки проблема, с който Гърция трудно може да се справи сама, гръцкият премиер Алексис Ципрас не беше поканен на днешната среща във Виена. Единствената точка за обсъждане в на нея беше така нареченият Балкански път на миграцията към Западна Европа.
В телефонен разговор Ципрас дори е изразил „силно недоволство“ пред германския канцлер Ангела Меркел заради отсъствието си.
По последни данни само през януари от Турция в ЕС са пристигнали 68 хиляди мигранти, което е 38 пъти повече в сравнение със същия месец на 2015, според данни на ФРОНТЕКС.
Европол пък описва в доклад бизнеса за милиарди евро с трафика на мигранти към Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!