Т урция е уведомила министерствата на външните и на вътрешните работи, че спира изпълнението на споразумението за реадмисия на бежанци заради отказа на България да се включи в обща натовска флотилия срещу Русия в Черно море.
Непотвърденото засега еднократно прекратяване на договора от Анкара стана причина за обща спешна среща между премиера Бойко Борисов, президента Росен Плевнелиев и военният министър Николай Ненчев. Какво казаха тримата - вижте тук
Разпореждането за прекратяването било дадено лично от турския президент Реджеп Ердоган,
съобщи "24 часа".
Ден по-рано българският премиер Бойко Борисов отказал на румънския президент Клаус Йоханис да участваме в черноморска коалиция срещу руснаците, която трябваше да включва бойни кораби от България, Румъния, Турция, Украйна и САЩ.
Бойко Борисов: Не мога да не благодаря на Ердоган
България ще връща бежанци на Турция от юни
От вчера турците са отказали 200 заявки за връщане на нелегално преминали бежанци,
обясниха от българските гранични власти. Все още обаче нямало официално писмо от турска страна, а причините за отказа от изпълнение на споразумението били предадени по линия на международното сътрудничество от турския шеф на граничен пункт "Капъкуле" на българския му колега от "Капитан Андреево".
За засилване на присъствието на НАТО и за сдържането на Русия в Черно море
се заговори още по-усилено преди срещата на Алианса във Варшава на 8 и 9 юли.
Малко след тази информация дойде и коментарът на премиера:
"Ние още нямаме нищо писмено от страна на Турция, но факт е, че от 200 бежанци, които сме върнали, имаме 200 отказа. Това ни тревожи, ще намерим всички дипломатически възможности да разговаряме с колегите, за да разберем дали това е случайно, временно или има някакъв друг проблем”, посочи Борисов, като допълни, че правим всичко, което като членове на НАТО трябва да правим.
„Помните как нашите реактори от „Белене” заминаха за натовска Турция. Нито един мой съсед или колега не се намеси в моя защита, когато президентът Путин, в присъствието на Ердоган в Анкара, ми размаха пръст, че България е загубила всичко”, каза още премиерът.
Той заявил два пъти на румънските си колеги следното:
"Аз искам в Черно море да виждам платноходи, яхти, мир и любов,
а не по курортите ми да се разхождат военни фрегати назад и напред”.
„Руската страна може да е по-нервна към другите, но много ще я заболи от България,
тази граница не трябва да се прекрачва”, предупреди министър-председателят, допълвайки, че Русия няма да нападне България:
„Те имат друг тип действия на територията на България и те са преди всичко икономически, но с ракети и танкове съм убеден, че нямат такива идеи. Ние имаме много общо – религията, културата и други”, каза още Борисов.
На срещата на военните министри на НАТО преди дни стана ясно, че се обсъжда разполагане на многонационална бригада в Румъния, а България може да изпрати до 400 войници.
Трета Световна война, ако Русия нападне Полша
Новият главнокомандващ на НАТО призова към готовност за конфронтация с Русия
Часове след това в съобщение на румънското министерство на националната отбрана на страната военният министър на северната съседка Михня Мотокоб съобщи, че "Румъния води преговори с България и Турция с цел приемане на допълнителни мерки за укрепване на отбраната и сигурността в зоната на Черно море с акцент върху Военноморските и Военновъздушните сили”.
С тези мерки Румъния се стреми да постигне увеличена координация с вече провежданата през последните години дейност на НАТО посредством "еър полисинг", военноморските учения на алианса и присъствието на кораби на НАТО в зоната”, се посочва в документа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!