П ълният ужас на човешката трагедия, разгръщаща се по бреговете на Европа, намери израз в снимки, показващи безжизненото тяло на малко момче, което беше сред най-малко 12 сирийци, удавили се при опит да стигнат до гръцкия остров Кос, пише британският в. "Гардиън".
Кадрите дадоха представа за извънредните рискове, които поемат бежанците в стремежа си да стигнат до Запада. Една от снимките показваше дете с тъмна коса, облечено в червена тениска и къси панталони, изхвърлено от морето и лежащо с лице към земята на брега недалеч от турския курортен град Бодрум.
На друга снимка се виждаше полицай с мрачно изражение, отнасящ малкото тяло. За няколко часа тя се превърна в най-популярната снимка в "Туитър", отбелязва изданието.
Турски медии идентифицираха момчето като Айлан Курди на 3 години и съобщиха, че петгодишното му братче е умряло по подобен начин. Според разпространената информация двете деца идвали от сирийския град Кобане, където по-рано тази година се водеха ожесточени сражения между групировката "Ислямска държава" и кюрдските сили, посочва "Гардиън".
Трагедията с двете деца, загинали при потъване на препълнен със сирийски бежанци плавателен съд на път за Гърция, предизвика огромна вълна на съчувствие в Европа и засили дебатите на континента за това как да се действа в отговор на влошаващата се мигрантска криза, изтъква британският в. "Дейли телеграф".
Тежката съдба на множеството деца, тръгнали на отчаяни пътувания през Балканите, беше представена също така от снимка, показваща как полицай в Македония носи плачещо бебе до оградената с бодлива тел граница с Гърция.
Кадрите се превърнаха в обединителен център за тези, които настояват, че Европа трябва да отвори вратите си за бежанците.
Но вчера беше възобновен контролът по някои граници, с което беше ограничено свободното движение на хора в Шенгенската зона, посочва изданието.
Между Италия и Австрия бяха подновени граничните проверки по искане на Германия, което наред с други действия повдигна въпроси за това доколко устойчив е принципът на свободно движение в Европейския съюз. Британският министър-председател Дейвид
Камерън отговори на призивите страната му да приеме справедлив дял от бежанците, като каза, че решението на кризата не е в това Великобритания да приема все повече хора, отбелязва "Дейли телеграф".
Заради отказа си да приеме по-голям дял от бежанците, които пристигат в Европа, Камерън е подложен на остри критики както на континента, така и във Великобритания, а това представлява неудобно политическо предизвикателство преди задаващия се референдум за това дали Великобритания да остане в ЕС, пише в. "Файненшъл таймс".
От правна гледна точка Великобритания може да реши да не участва в общата европейска политика за убежището и усилията на ЕС за разпределяне на бежанците, но нежеланието й да приеме повече хора отслабва политическите й позиции пред съюзниците, особено Германия и Италия, коментира британското издание.
Поредният фокус на кризата с бежанците стана бъркотията при централната гара в Будапеща, където продължава да се увеличава множеството от хиляди мигранти, блокирани от властите, изтъква в. "Ню Йорк таймс".
И така, докато европейските министри се разправят и подготвят за поредица от срещи за обсъждане на кризата, обещавайки да предприемат някакъв общ и хуманен отговор, мизерното мигрантско градче пред гара "Келети" се разраства и положението се влошава с всеки изминал час, а през сръбската граница в Унгария продължават да прииждат нови мигранти, отбелязва американското издание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!