„С нарастването на хуманитарните нужди ефективното използване на средствата за хуманитарните дейности придобива решаващо значение, но оказването на помощ не може да замести политическите решения“, заяви премиерът Бойко Борисов по време на откритата днес Световна среща на най-високо ниво по хуманитарните въпроси.
Двудневната среща на върха по хуманитарните въпроси има за цел да събере между 20 млрд. и 30 млрд. долара, за са се справи с продължаващата най-мащабна досега хуманитарна криза в света, заяви заместник-генералният секретар по хуманитарните въпроси Стивън О’Брайън, цитиран от Агенция "Фокус".
Форум е председателстван от президента Реджеп Ердоган.
Присъстват представители на над 120 страни страни членки на ООН:
„Конференцията, първа по рода си, ще се проведе на фона на навлизащата в шестата си година гражданска война в Сирия, усилията на Европа да се справи с най-голямата бежанска вълна след Втората световна война и нарастващото глобално социално неравенство, посочва "Хюриет дейли нюз".
По време на откриването Борисов заяви, че България ще продължи да оказва помощ на бежанците. В средата на март вече бяха изпратени помощи в Идомени:
„Ще се стремим към увеличаване на финансовия принос към хуманитарните организации от системата на ООН, както и към механизмите и инструментите на ЕС“.
Вижте във видеото какво още каза Борисов:
Форумът в Турция и коментара на Борисов е само ден след като самият премиер инспектира оградата по границата, която служи именно, за да спира нелегалните мигранти.
Днешната среща обаче е на фона на изказване на Ердоган, според което Европа не прави достатъчно за преразпределянето на трите милиона бежанци, които са приети в страната му. Турски медии припомнят, че в момента в Турция има повече бежанци, от която и да е друга страна по света.
Именно оставането им там пък е част от споразумението между Европа и Турция, в замяна на което би трябвало да отпаднат визите за турските граждани, които пътуват в Шенген.
От своя страна председателят на Европейския парламент Мартин Шулц разкритикува политиката на Анкара, като заяви, че "в Турция се създава държава на един човек". Той коментира още, че "в Турция се наблюдава „рязък отказ от европейските ценности“.
Той обясни още, че „Канцлерката, а също така ръководителите на останалите европейски правителства трябва ясно да заявят на турския президент, че неговата политика няма нищо общо с фундаменталните европейски ценности“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!