М нозинството от европейците смятат, че притокът на бежанци в Европа увеличава рисковете от атентати, показват резултатите от проучване на американския институт Пю, цитирано от Франс прес.

В осем от 10-те страни, в които е направено проучването и които представляват 80% от европейското население, най-малко половината от анкетираните смятат, че потокът от кандидати за убежище увеличава риска от тероризъм.

Изследването показва, че в Унгария и Полша съответно 76 и 71% от анкетираните споделят тези опасения. Правителствата на двете страни, които приеха малко мигранти, възприеха много твърди политики по отношение на бежанците.

Допитването показва, че 61% от германците, чиято страна прие най-много бежанци миналата година, също споделят това безпокойство, както и 60% от италианците и 52% от британците.

Парадоксално във Франция, която пострада най-тежко от атентати през 2015 г., мнозинството от анкетираните (51 процента) не споделят това мнение и само 46% смятат, че рискът от атентати се увеличава с притока на бежанци.

Европейците са притеснени и от последиците от притока на бежанци върху заетостта

82% от унгарците, 76% от поляците, 72% от гърците, 65% от италианците и 53% от французите възприемат притока на мигранти като бреме и смятат, че бежанците могат да им отнемат работните места и социалните придобивки.

В Германия обаче 59% от анкетираните не споделят тези опасения.

Изследването показва и засилване на негативните чувства на европейците към мюсюлманите. Все повече европейци смятат, че културното и етническото многообразие е нещо лошо за техните страни.

В допитването между 4 април и 12 май са участвали 11 494 души.

Броят на влизащите в Европа нелегални мигранти отслабва от април,

след като ЕС сключи споразумението с Турция за спиране на потоците през Егейско море, заяви днес европейската гранична служба Фронтекс. Италия се е превърнала в новата предна линия за бежанците, повечето идващи от Либия, предаде Ройтерс.

"За първите шест месеца на 2016 г. е имало 360 хиляди нелегални влизания в ЕС, което е повече в сравнение с 2015 г., но потокът отслабва от април", каза Фабрис Леджери в интервю за френското радио "Европа 1".

Леджери каза, че Италия е заела мястото на Гърция като основна входна точка и че повечето мигранти вече тръгват към Европа от Либия. В Италия идват ежедневно около 750 при около 50 в Гърция.

Около 240 хиляди мигранти и бежанци са пристигнали в европейските страни през Средиземно море от началото на 2016 г., заяви днес Международната организация по миграцията (МОМ).

Над 2900 души са загинали или изчезнали безследно в опит да достигнат Европа.

Най-много мигранти от началото на годината е приела Гърция - 158 938

До бреговете на Италия са стигнали 77 436 бежанци, а до Испания - 1818. В Кипър са пристигнали 28 души.пМОМ заяви, че през тази година мигрантите идват преди всичко от Либия. На второ място е Египет.

Правителството на Австрия обсъжда възможността за въвеждане на извънредно положение

заради ситуацията с мигрантите, предаде ТАСС, като се позова на австрийската агенция АПА. През март федералното правителство реши, че през 2016 г. ще бъдат разгледани не повече от 37,5 хиляди молби за предоставяне на убежище в Австрия. Към 31 май са били приети вече 20 003 молби.

Решението на правителството от март, ограничаващо приема на бежанци за настоящата година, предвижда и възможност за обявяване на извънредно положение и затваряне на границите с цел ограничаване на потока от мигранти в случай на превишаване на квотите, както и връщане на мигранти по упростена процедура.

Австрийският вътрешен министър Бохуслав Соботка настоява мярката за въвеждане на извънредно положение да бъде одобрена в парламента още преди лимитът за прием на бежанци да бъде надхвърлен.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп изрази готовност да подкрепи протестиращите в Иран

Тръмп изрази готовност да подкрепи протестиращите в Иран

Свят Преди 2 часа

"Иран гледа към СВОБОДАТА, може би както никога досега. САЩ са готови да помогнат!!!", написа Тръмп в социалните мрежи

Свлачище затвори пътя Девин – Смолян

Свлачище затвори пътя Девин – Смолян

България Преди 3 часа

Скалите са блокирали и двете пътни ленти, като към момента преминаването на автомобили е напълно невъзможно

Задържаха мъж за фалшиви евро в Монтанско

Задържаха мъж за фалшиви евро в Монтанско

България Преди 5 часа

Всичко се случва в бензиностанция във Вълчедръм, където 21-годишен служител в продължение на три нощни смени е успял да смени три банкноти по 50 евро

Снимката е илюстративна

8 странни факта за човешкото тяло, които никога не сте чували

Любопитно Преди 5 часа

Ето осем странни истини, които ще ви изненадат, а някои от тях може и да ви отвратят

Шестима убити при стрелба в Мисисипи, има задържан

Шестима убити при стрелба в Мисисипи, има задържан

Свят Преди 6 часа

Според NBC News е имало стрелба на три места

Арестуваха актьора Джан Яман в Истанбул заради наркотици

Арестуваха актьора Джан Яман в Истанбул заради наркотици

Свят Преди 6 часа

При акцията са били претърсени девет нощни клуба и един хотел и са арестувани общо седем души, включително Джан Яман и актрисата Селен Гьоргузел

Затвориха АМ "Марица" заради преобърнал се тир край Хасково

Затвориха АМ "Марица" заради преобърнал се тир край Хасково

България Преди 6 часа

Инцидентът е станал днес малко преди 16:00 часа при км 33 край Хасково в посока Пловдив

Актьор от „Сам вкъщи“ глобен за опит да наеме проститутка в хотел

Актьор от „Сам вкъщи“ глобен за опит да наеме проститутка в хотел

Свят Преди 7 часа

Даниел Стърн е бил санкциониран за предполагаем опит да се свърже с ескорт по време на празничния сезон

Престолонаследникът в изгнание, който иска да промени Иран: Кой е Реза Пахлави?

Престолонаследникът в изгнание, който иска да промени Иран: Кой е Реза Пахлави?

Свят Преди 8 часа

Реза Пахлави подтикна протестите в Иран, като помогна да превърне това, което започна като недоволство от отслабената икономика на Ислямската република, в сериозна заплаха за теократичния режим в страната

БСП насрочи извънреден конгрес за 7 и 8 февруари

БСП насрочи извънреден конгрес за 7 и 8 февруари

България Преди 9 часа

Решението бе взето след близо тричасово заседание на Националния съвет на БСП на ул. "Позитано" 20 в столицата

Йеменският ЮПС отрече съобщенията за саморазпускане

Йеменският ЮПС отрече съобщенията за саморазпускане

Свят Преди 9 часа

Вчера делегат на ЮПС, участващ в преоговори в Рияд, заяви по саудитската телевизия, че групировката се разпуска

21% от германците са обмисляли да напуснат страната

21% от германците са обмисляли да напуснат страната

Свят Преди 9 часа

Най-честата мотивация е надеждата за по-добър живот, както посочват около половината от обмислящите да напуснат Германия

Сняг вали в Родопите

Сняг вали в Родопите

България Преди 10 часа

Призовават се шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост

Синът на сваления ирански шах призова протестиращите да се "подготвят за превземане"

Синът на сваления ирански шах призова протестиращите да се "подготвят за превземане"

Свят Преди 10 часа

Синът на шаха определи като "великолепен" броя на участниците в протестните прояви в Иран

Иван Иванов е избран за Най-добър млад спортист на България за 2025 година

Иван Иванов е избран за Най-добър млад спортист на България за 2025 година

България Преди 11 часа

В 14-ото издание на допитването се включиха рекордните 132-ма представители на медиите