След срещата на ЕС: Много думи и спорове, малко реални дела
Източник: Thinkstock/Guliver

Б ританският "Гардиън" посочва, че централен въпрос в дискусиите на лидерите на 28-те страни е била помощта, която трябва да бъде оказана на Турция, с цел да бъде спечелено нейното сътрудничество в пресичането на мигрантския поток, тъй като тя е ключовата страна на пътя на масовото преселение от Близкия и Средния изток към Европа.

Премиерът Бойко Борисов напусна срещата на високо равнище на ЕС преди нейния край заради престрелката на българо-турската ни граница край Средец.

Според вестника одобреният след дълги препирни снощи "план за действия" с Анкара предвижда финансова помощ от около 3 млрд. евро, облекчаване на визовия режим за 75-те млн. турски граждани, желаещи да пътуват в Европа, подновяване на замразените от години преговори за членството на страната в ЕС и други "подсладители" в "отчаян опит да се спечели турската подкрепа".

Цитиран е шефът на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, че целта на предложеното на Анкара споразумение е да бъдат държани над двата милиона сирийски бежанци, намиращи се в Турция, там, където са, и да се предотвратят опитите им да дойдат в Европа.

"Гардиън" обаче веднага цитира и дипломати в Брюксел, според които 3-те милиарда все още не са налични, а пък редица европейски лидери са против прибързаното премахването на визите за турците.

Според висши еврослужители и дипломати главната цел на самата среща на върха е била да се избегне голяма препирня и тежки взаимни обвинения като онези, с които се характеризираха предишните срещи на евролидерите по въпроса. Въпреки това снощната среща премина в мрачна и напрегната атмосфера, посочва "Гардиън".

Вестникът съобщава, че лично Ангела Меркел се е наела да пътува до Истанбул в неделя за разговори с турския президент Реджеп Ердоган в опит да го убеди да приеме офертите на ЕС, независимо, че тази визита идва само две седмици преди важните парламентарни избори в Турция. Така германската канцлерка се излага на рискове да бъде обвинена, че вдига имиджа и шансовете за победа на управляващата Партия на справедливостта и развитието.

Според вестника шансовете за плодотворен съюз с Анкара по въпроса са слаби и вероятна последица от тях ще бъде съгласието на Европа да приеме голяма част от сирийците, които се намират в Турция понастоящем.

Авторът цитира висш дипломат - участник в срещата в Брюксел, според когото целта на лидерите е била да подобрят атмосферата по този твърде разединяващ ги въпрос.

"Не съм сигурен, че ще можем да дадем положителен отговор, но и не можем да си позволим да кажем ясно, че не сме успели", казал той. А според друг участник в срещата лидерите на ЕС "нямат отговори на бежанската криза, а само въпроси".

На срещата много и красноречиво се говори за необходимостта от действени мерки по укрепване на външните граници на ЕС, за задържането на бежанците и мигрантите, докато се разглеждат исканията им за убежище, за нови европейски структури, които да поемат част от националните пълномощия при контрола върху границите, и за начини да бъдат накарани страните около ЕС да задържат мигрантите, отправили се към Европа, на своя територия.

По всеки дискутиран политически въпрос имаше остри спорове и не бе взето никакво окончателно решение. Много вероятно е, че действията, които ще последват тази среща на върха, ще се разминат с реториката, в която мнозина се упражниха в Брюксел снощи, пише "Гардиън".

Посочва се специално, че планът на ЕК за квотно разселване на бежанците среща сериозен отпор сред страните от Източна Европа. Много от тях също така имат резерви срещу предложената нова система за контрол на европейските граници, и най-вече на външните, чрез възлагането на нови пълномощия на Фронтекс. Много страни, като Германия например, искат разполагане на европейски патрули по външните граници, особено по гръцките острови и Южна Италия, но не искат същия контрол по собствените им граници, ревниво пазейки своя суверенитет, посочва вестникът.

Тези остри търкания по почти всички аспекти на имиграционната политика пораждат сериозни страхове, че лидерите на основните политически течения в ЕС губят играта и отварят пътя на крайно десни и крайно леви политици да задават тон по въпроса, подчертава "Гардиън".

Политиката в Европа все повече се превръща във враждебна среда, в която се очертават остри разделителни линии, предупреждава и консултантската агенция за изследване на рисковете "Юрейша груп", цитирана от "Гардиън". А посланикът на една от страните членки на към ЕС, чието име не се споменава, казва: "Ние сме пред риска да изгубим подкрепата на нашите населения в Европа. В много случаи вървим срещу мнението на мнозинството".

Американският "Ню Йорк таймс", след като посочва основните дебатирани теми на срещата в Брюксел, подчертава, че на нея е проличал завоят от "отворени обятия" за бежанците, провъзгласен от Ангела Меркел през лятото, към възстановяване на "крепостта Европа", желаеща отново да стане непристъпна за пришълци. Вестникът дори привежда за пример и снощната престрелка на българо-турската граница като знак за нарастващия натиск върху евролидерите да сложат край на "твърде безконтролния" (по думите на Меркел) поток от хора, търсещи спасение от война и репресии или просто по-добър живот.

Посочват се и думите на германската канцлерка, че "не можем да спрем този безконтролен поток без сътрудничество с Турция". И според "Ню Йорк таймс" обаче това, което се предлага на Турция - перспектива за безвизов режим, е твърде деликатен въпрос във време, когато повечето правителства трескаво търсят начини да ограничат, а не да улеснят достъпа до своите страни.

Вестникът цитира френския президент Франсоа Оланд, който казал в Брюксел снощи, че визовата либерализация " не трябва да доведе дотам, че хора от Турция да идват при нас без да сме сигурни в тяхната самоличност".

"Ню Йорк таймс" цитира и Елизабет Колет - директорка на Европейския институт за миграционна политика - изследователска група в Брюксел, според която подновеният акцент върху по-строг граничен контрол е "само политически театър", защото евролидерите намират за "много по-лесно да се договорят за нуждата от добре охранявани граници", отколкото за това какво да правят с бежанците, когато те пристигнат".

"Има нуждата да се демонстрират някакви действия, затова и много се говори, без детайлите да се проработват докрай", смята тя.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп отбелязва „Деня на освобождението“ с обещание за нова вълна от мита

Тръмп отбелязва „Деня на освобождението“ с обещание за нова вълна от мита

Свят Преди 19 минути

Според Тръмп новите мита ще поставят началото на „златната епоха“ на Америка

Паметта на кой виден чудотворец почитаме днес

Паметта на кой виден чудотворец почитаме днес

Любопитно Преди 33 минути

Целия си живот той прекарал в молитва и монашески подвизи

10 признака, че жена ви ви лъже

10 признака, че жена ви ви лъже

Любопитно Преди 1 час

Ако ви се струва, че жена ви не съобщава нещо, обърнете внимание на нейното поведение

<p>Извънредно заседание на Здравната комисия в НС</p>

Здравната комисия заседава извънредно за финансирането на държавните психиатрии

България Преди 2 часа

Ще бъдат изслушани министрите на здравеопазването и на финансите

.

Нещо „странно“ се случи на мишките, които живяха на МКС в продължение на 37 дни

Любопитно Преди 2 часа

НАСА е изчислила, че на всеки месец в Космоса плътността на костите, които носят тежест, намалява с поне 1 процент

Започват дебатите по вота на недоверие срещу кабинета "Желязков"

Започват дебатите по вота на недоверие срещу кабинета "Желязков"

България Преди 2 часа

Засега той има подкрепата само на „Възраждане”, МЕЧ и „Величие”

Китай, САЩ, Русия: Битката за съкровищата на Арктика

Китай, САЩ, Русия: Битката за съкровищата на Арктика

Свят Преди 2 часа

В Арктика се пресичат интересите на големите сили

<p>2 април: Империята отвръща на удара и печели войната</p>

2 април: Империята отвръща на удара и печели войната

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Валежите ще започнат да намаляват</p>

Валежите ще започнат да намаляват

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Microsoft пуска нови функции за Copilot+ PC устройствата

Microsoft пуска нови функции за Copilot+ PC устройствата

Технологии Преди 2 часа

Част от тях досега бяха ексклузивни само за модели с процесори Snapdragon

Златните с нова впечатляваща победа в Hell’s Kitchen

Златните с нова впечатляваща победа в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 9 часа

Младото острие на Сините Едуард получи номинация за изгонване

Украйна унищожи руското командване в Херсонска област

Украйна унищожи руското командване в Херсонска област

Свят Преди 9 часа

Бомбата GBU-62 буквално е влязла през вратата на бункера

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 10 часа

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Германия конфискува танкер с руски петрол

Германия конфискува танкер с руски петрол

Свят Преди 11 часа

Европейският съюз включи плавателния съд в списъка със санкции срещу Русия

Удължиха помощта за украинските бежанци

Удължиха помощта за украинските бежанци

България Преди 11 часа

Удълженият срок ще бъде използван за финализиране на нова програма за закрила

Бащата на 12-годишното момиче, убито от катастрофа: Не мога да я видя

Бащата на 12-годишното момиче, убито от катастрофа: Не мога да я видя

България Преди 11 часа

Детето пътувало с баба си и дядо си по пътя Плевен - Луковит