П очиналият в лагера във "Военна рампа" сирийски бежанец започнал да се оплаква от болки в гърдите и лявата ръка няколко часа преди да почине.
Това казаха хора, настанени в лагера, в ефира на сутрешния блок на Нова телевизия "Здравей, България".
Съпругата и децата на починалия сирийски бежанец вече са настанени в частна квартира при българка, която говори арабски, съобщи комендантът на лагера във „Военна рампа” Пепи Джуренов.
Джуренов обясни, че човекът се е оплакал от болка в гърдите и лявата ръка.
35-годишният Кахтан почина вчера в лагера, където е бил настанен със семейството си три дни преди това. От Агенцията за бежанците обясниха, че най-вероятно причината за смъртта му е сърдечен удар. Смъртта на младия мъж обаче предизвика вълнение сред бежанците.
Починалият има вуйчо, който живее в Германия. Той се е обадил и е заявил, че пътува към България, за да се погрижи за семейството на племенника си. Кахтан ще бъде транспортиран през Германия за Сирия, където ще е погребението.
Вдовицата иска да напусне България и твърди, че съпругът й е починал от студа в лагера.
По информация на БНР починалият сириец е станал жертва на престъпление - докато е бил със семейството си в лагера в Харманли, са му били откраднати 1600 евро.
Пред камерите на Нова телевизия жена, настанена в лагера, каза, че е платила 400 долара преди няколко дни, за да дойде във Военна рампа, а преди това е била със семейството си във Харманли. Тя обясни, че в Харманли битовите условия са много по-лоши.
Директорът на „Военна рампа” обясни, че условията в центъра са лоши, основно заради пренаселеността. Центърът е за 500 души, а сега са 840 души.
Повече информация в репортажа на Вероника Димитрова:
Директорът на Агенцията по бежанците полк. Николай Чирпанлиев каза пред БНТ, че постоянен медицински персонал ще има, когато бъде отпуснат щат.
В момента в някои от центровете има представители на „Лекари без граници”. Николай Чирпанлиев категорично подчерта, че протестите в бежанските центрове са за по-бързо получаване на бежански статут, а не заради условията и не прие твърдението на водещите в БНТ, че „други разкази излизат и се четат в медиите”.
Екип на спешна помощ вече е на разположение в бежанския център във "Военна рампа" в София, каза за БТА заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков по повод смъртта на млад мъж, настанен в бежанския център във Военна рампа. Държавната агенция за бежанците (ДАБ) има задължение да наеме медицински персонал, посочи Пенков.
Министерският съвет гласува средствата и, когато агенцията ги получи, ще наеме или медицински център, или други лекари, добави той. Помолил съм Центъра "Спешна медицинска помощ" в София да изпрати екип там в светлата част на деня.
В момента има екип, който да покрива нуждите от медицинска помощ, но ДАБ трябва да си свърши работата, заяви заместник-министърът на здравеопазването. Той уточни, че на три минути от бежанския център има филиал за спешна помощ при нужда от преглед и консултации през нощта. Има лекари в бежанския център в "Овча купел", в с. Баня, в Пъстрогор.
Такива хора с медицинско образование ще бъдат назначени и във "Враждебна" и във "Военна рампа", каза за БТА Красимир Димитров - директор на дирекция в Държавната агенция за бежанците. В момента текат процедури по подбора на такива специалисти, а по-нататък ще се прецени дали да бъде сключен договор за обслужване с медицински център, добави той.
Заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков и Красимир Димитров от Държавната агенция за бежанците участваха в кръгла маса на тема "Изгубени граници - новата политика на ЕС за убежища и имиграция" в София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!