В раждебната реч по отношение на бежанците не идва от представители на медиите, а от политици, гостуващи в тях. Това се казва в декларация на членовете на Съвета за електронни медии (СЕМ).
В декларацията се напомня, че въпреки това отговорността по закон си остава на медията и водещите и репортерите са длъжни да направят необходимото, за да защитят засегнатата страна.
На свое заседание вчера СЕМ е разгледал резултатите от мониторинг на отразяването в електронните медии на темата за приемането на бежанци в страната. Наред с бързото, разнопосочно и професионално информиране по темата, членовете на Съвета са засекли отделни прояви на враждебна реч и използване на недопустими от законова и укорими от морална гледна точка
квалификации като "канибали", "сган", "примати" и др.
Това е повод СЕМ да предприеме действия според правомощията си и, позовавайки се на Препоръка R /97/ 20 на Съвета на Европа, да припомни, че свободата на словото не включва изразяване на расистки възгледи или такива, които подбуждат омраза, ксенофобия, антисемитизъм и други форми на нетърпимост, се допълва в декларацията.
В началото на октомври група сирийски бежанци, представлявани от Българския хелзинкски комитет (БХК), подадоха жалба в Комисията за защита от дискриминация срещу телевизия “Алфа” на партия “Атака”.
"В последните месеци враждебната реч срещу бежанците се шири безнаказано, както от страна на медии, така и на властници. България обаче е правова държава и правата на човека тук имат защита. Завеждаме това дело срещу емблематична за омразата партийна медия, за да покажем на бежанците това“, заяви тогава адвокат Маргарита Илиева, директор на „Правна програма“ на БХК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!