О бразувано е досъдебно производство от Прокуратурата за изразходваните средства, заделени за изграждане на палатков лагер за настаняване на бежанци.
Това каза на пресконференция министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев, предаде репортер на Агенция “Фокус”.
През цялата минала година е отчетено 2,5 пъти нарастване на нелегалните мигранти, пресекли незаконно българската граница.
Местата за настаняване на бежанци и администрацията на Агенцията за бежанците са неподготвени. Имало е оценка, че трябва да се открият нови 800 места, но това така и не се е случило, посочи Йовчев. По думите му е било планирано да се заделят за това средства, но те така и не са заделени.
"Били са заделени 200 хиляди лв. за изграждане на палатков лагер за настаняване на бежанци, но за какво тези средства са изразходвани – в момента не може да се каже. Заварихме в Харманли буренясала поляна, без ток, вода и канализация. Това е отразено в документи и е образувано досъдебно производство от Прокуратурата", каза още Йовчев.
За 2011 г. са издадени 192 бежански статута, за 2012 – 177, за 2013 – 2462 статута; само за януари 2014 г. са издадени 833 статута, каза още Йовчев.
За да имаме пълна прозрачност и да сме убедени в целесъобразността на правилното изразходване на средствата по линия бежанци
с моя заповед е създадена работа група, която още изследва всички обществени поръчки и механизмите на изразходване на тези средства,
каза още Йовчев. "Тези хора не са ангажирани към работа по обществени поръчки. Те по никакъв начин няма да бъдат свързани с процеса по изразходване на средствата. Те са ангажирани с това, да осъществяват контрол”, обясни министърът.
"Много от лицата, получили статут на бежанец, по закон трябва да напуснат местата за настаняване. Те нямат тази възможност, защото не могат да се издържат и остават в местата за настаняване. Държавата продължава да се грижи за тях и да ги храни”, каза още Йовчев.
По думите му трябва в бързи срокове да бъде изготвена стратегия за интеграция на бежанците. Тази стратегия трябва да е свързана с екшън-план, каза още Йовчев.
Въпреки всички сигнали, че навлизаме в бежанска криза, България не е успяла да комуникира добре с европейските институции и за страната ни са заделени 0,22% от предвидената сума. За сравнение, Италия и Гърция получават по 11,35%.
"Получените средства, макар и не много, са изразходвани в неправилен размер – основно са изразходвани за информационни кампании, брошури, обучения, семинари, специализирани компютри, софтуер, но не за разкриване на нови места за настаняване на бежанци и за подобряване на капацитета за обработване на документите на бежанците”, допълни Йовчев.
По думите му за ограничаване на преминаване на българската граница от нелегални мигранти, МВР към този момент има по-малко преминали нелегално границата ни, отколкото през януари 2013 година – 140 лица.
Над 1500 служители на МВР има допълнително командировани по българо-турската граница, допълнителни 140 моторни превозни средства. Преградното съоръжение се изгражда по план, посочи министърът. Той подчерта, ако не бяха предприети тези мерки, в момента в България мигрантите щяха да са 15 000 души.
"По линия на БЧК, "Лекари без граница", Върховния комисариат на бежанците – 3,6 милиона лева са средствата. Получихме 1 милион лева, от Словакия, Унгария, Дания и други страни. Успяхме да увеличим и да получим конкретна помощ от Европейската комисия, която е в размер на малко над 8 милиона евро. Получихме, преди около половин седмица, първите траншове на тези средства. В резултат на тази активна политика и контакти с държави, които имат подобни проблеми, осигуряваме допълнителна помощ”, каза още Цветлин Йовчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!