С аудитска Арабия заяви, че е приела около 2,5 милиона сирийци от началото на гражданската война в Сирия.
Това е първата саудитска официална реакция на призивите към богатите на петрол държави в Персийския залив да приемат част от бягащите сирийци, предаде Асошиейтед прес.
Саудитската агенция СПА цитира източник от външното министерство, че кралството не смята приетите сирийци за бежанци и не ги настанява в лагери, за да гарантира тяхното достойнство и сигурност.
Те могат да се движат свободно и хиляди са избрали да получат право на престой, работа, образование и безплатно здравеопазване, посочва СПА.
В съобщението се уточнява, че Саудитска Арабия досега не е правила изявления по въпроса, защото не иска да се хвали с усилията си или да се опитва да привлече медийното внимание.
Реакцията на Саудитска Арабия идва само ден след трагедията в Голямата джамия в Мека, при която най-малко 107 души бяха убити при падането на кран по време на силни ветрове и обилни валежи. При злополуката има и 238 ранени.
Само преди дни Обединените арабски емирства също отхвърлиха критиките, че богатите страни от района на Персийския залив не правят достатъчно за справяне с кризата с бежанците от Сирия, предаде Асошиейтед прес.
В декларация, получена от АП, правителството на ОАЕ казва, че е дало разрешителни за пребиваване на над 100 000 сирийци, пристигнали в страната след 2011 г. Над 242 хил. сирийски граждани в момента живеят в емирствата. Не се дават подробности при какви условия пребивават те там.
Разрешителните за пребиваване в ОАЕ, където чужденците са четири пъти повече от местните жители, най-често са свързани със спонсориращ работодател или с пребиваващ в страната член на семейството, и не разрешават неопределено дълъг престой в страната, нито възможност за придобиване на местно гражданство, отбелязва АП.
Освен визови продължения, се казва в декларацията, ОАЕ са предоставили над 350 млн. долара за хуманитарна помощ и развитие от 2012 г. в отговор на сирийската криза. С част от тази помощ се спонсорира лагер за бежанци в Йордания, в който са настанени над 4000 души.
В последните дни богатите арабски страни получиха редица упреци от различни хуманитарни организации, че не помагат на сирийските бежанци.
"Докато Европа бива поучавана, че не приема достатъчно бежанци, Саудитска Арабия – която е приела точно нула мигранти – има 100 хил. празни палатки с климатици, които могат да приемат над 3 милиона души", пише сайтът Аmusingplanet.com.
"Споделянето на бреме (като проблема с бежанците от войната в Сирия) е нещо, което не се разбира в Персийския залив. Подходът на саудитците, катарците и жителите на Обединените арабски емирства е да разписват чекове и да оставят другите да се оправят. Но сега всички казват, че това не е честно", казва пред "Ню Йорк таймс" Сара Лий Уилсън, изпълнителен директор на "Хюмън райтс уоч" за Близкия изток и Северна Африка.
Междувременно Европейската комисия предложи мерки за трайно справяне с бежанските потоци към ЕС. Сред тях е обособяването на постоянен механизъм за солидарност между държавите от общността при внезапен мигрантски прилив.
Комисията предлага да има правото сама да въвежда в действие механизма, когато прецени за необходимо. Този лост ще бъде допълнение към предложената временна и задължителна квотна система за разпределянето на 160 хил. бежанци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!