А встрия и Словакия ще последват примера на Германия и временно ще наложат контрол по границите си, за да се справят с наплива от бежанци.
„Ще въведем временен контрол над границите в рамките, разрешени от Шенгенското споразумение“, съобщи министърът на вътрешните работи на Австрия Йохана Микл-Лайтнер пред репортери в Брюксел.
Междувременно австрийският канцлер Вернер Файман съобщи на пресконференция във Виена, че в изпълнение на молбата на министър Микъл-Лайтнер 2200 войници застават на граничните пунктове, за да оказват помощ на полицейските служители в овладяване на бежанските потоци.
Войниците ще контролират влизащите и ще оказват помощ на нуждаещите се. Контролите на австро-германската граница са ясен сигнал от страна на Германия, отбеляза канцлерът.
Файман допълни, че Австрия не затваря границата си.
Германия също продължава да пуска на територията си мигранти, въпреки че вчера обяви незабавно въвеждане на граничен контрол по границата си с Австрия, за да спре притока на мигранти.
"Не съм чул и за един случай, в който Германия е отпратила някого", каза Файман.
Файман даде пресконференцията съвместно с вицеканцлера Райнхолд Митерленер от Австрийската народна партия, който подчерта линията на своята партия по този въпрос.
"След като Германия въвежда контрол на границите, трябва да го направи и Австрия. Това ще е ясен сигнал за засегнатите, че вече не е възможно границите да се пресичат без ред", посочи канцлерът.
Тази задача трябва да се изпълни много внимателно, продължи той, не с телени мрежи и водни оръдия.
Шенгенските правила за свободно движение в рамките на ЕС няма да бъдат премахнати. "Това е засилване на контрола в рамките на Шенген", заяви вицеканцлерът.
Словашкото вътрешно министерство също съобщи, че възнамерява да въведе пограничен контрол на границите си с Унгария и Австрия заради бежанския наплив.
„Словакия временно ще въведе проверки по границата си с Австрия и Унгария“, пише в съобщение, обнародвано на сайта на министерството. За усилването на контрола са мобилизирани 220 граничари.
Властите на страната внимателно следят ситуацията в чужбина и координират своите усилия със съседни Австрия, Унгария и Чехия.
Държавите от Шенген имат две възможности да затворят границите си временно, заяви днес на пресконференция говорителят на Европейската комисия Наташа Берто
При извънредни събития държавите могат да въведат гранични проверки за първоначален срок от десет дни. Ако е необходимо, на всеки две седмици те могат да удължават срока на граничния контрол, но не по-дълго от общо два месеца.
При предвидими събития държавите от Шенген могат да възстановят граничния контрол първоначално за 30 дни. Ако е необходимо, този срок може да бъде удължен до най-много половин година, поясни говорителят.
Съществуването на условия за възобновяването на граничните проверки се оценява от ЕК и комисията е институцията, към която държавите следва да се обръщат, ако възнамеряват да предприемат промени в граничния режим, добави Берто.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!