У нгария е напът да отхвърли плана на ЕС за квотно разпределение на бежанците в страните от Съюза на предстоящия в неделя (2 октомври) референдум в страната, иницииран от премиера Виктор Орбан.
Въпросът, на който унгарците ще отговарят в допитването, ще бъде: „Желаете ли ЕС да определя задължителното прехвърляне на хора, които не са унгарски граждани, в Унгария без одобрението на унгарския парламент?”.
Според последните проучвания отговор „не“ ще победи, макар че ако не бъде постигната 50% избирателна активност, вотът ще бъде невалиден. Дясното правителство на Орбан води огромна медийна кампания, която има за цел да убеди осеммилионния електорат да отхвърли европейското предложение.
„Ако Унгария не беше изпълнила своите задължения за спиране на нелегалната миграция, Европа вече щеше да е паднала.
С въвеждането на строгите мерки срещу нелегалната миграция ние „не сме откривали топлата вода“, а просто направихме това, което е необходимо и това, което правят умните хора по света от САЩ до Израел... Ние просто защитавахме Унгария, а с това и границите на Европа“, обясни Орбан в интервю за местното издание „Локал“ (Lokál).
Унгария построи ограда по границата си със Сърбия, за да спре нашествието на мигранти:
Hungary so afraid of refugees it intercept & pushes babies, kids & injured women back 2 suffer at Serbia border @HRW https://t.co/pLDiJiBxfk pic.twitter.com/gIdjJEi4KW
— Gerry Simpson (@GerrySimpsonHRW) September 20, 2016
Министър-председателят на Унгария подчерта, че на предстоящия референдум гражданите „ще гласуват за бъдещето на страната и Европа“. Според него „Унгария остава на страната на европейското бъдеще, но ЕС има нужда от промяна, за да може да бъде защитена Европа, която всички обичаме – Европа, която смятаме за своя родина и за която сме дали толкова много жертви“.
Орбан похвали тези, които помагат на България
Унгария "наема" 3000 ловци на мигранти
Орбан иска обща европейска армия
Стотици мигранти се биха в Унгария
Орбан повтори, че всички нелегални мигранти в Европа трябва да бъдат настанени извън територията на ЕС, но много държави от Евросъюза, според него, нямат куража да направят това. Орбан каза, че има няколко държави, които са готови да приемат нелегалните мигранти, защото „Европа винаги се е справяла с проблемите в миналото“. „Този път обаче нещата са по-различни. Или ще защитим нашата родина и Европа или ще ги загубим“, каза още унгарският министър-председател.
Орбан обаче, че Унгария няма да се откаже от това да има последната дума по въпроса, на кого е позволено да влиза в страната.
„Ние не трябва да им позволяваме да отнемат на унгарците правото да решават с кого искат да живеят в Унгария и с кого не.
Проблемът сега не е толкова в мигрантите, колкото в Брюксел, който иска да премести в Унгария хора, с които ние не искаме да живеем“, категоричен е той.
Той посочи и основните опасности, които вижда пред Унгария, ако се стигне до квотно разпределение на бежанците. „Първо става въпрос за сигурността. Мигрантите са примамени на опасно пътуване, дълго хиляди километри, с обещания за просперитет, но следват разочарования. Много мигранти биват ограбвани, други се радикализират.
Освен това мигрантите не споделят европейските ценности. Ние европейците уважаваме жените и ги считаме за равни на мъжете, докато при мигрантите няма такова нещо. Да не говорим за влиянието, което оказва огромните маси мигранти върху икономиката. Милиони ще бъдат безработните, които държавите ще трябва да издържат, да осигуряват образование“, смята Орбан.
Премиерът смята, че
ЕС не одобрява референдума в страната му, защото се опасява от ефекта на доминото.
Според него е напълно възможно след Унгария и други страни да направят такова допитване, тъй като „значителна част от европейските граждани са недоволни от миграционната политика на Брюксел“.
От Европейската комисия, която е изпълнителният орган на ЕС, заявиха в сряда, че резултатът от референдума в Унгария няма да повлияе на плана за квотно разпределение на мигрантите или върху други решения на ЕС, въпреки твърдението на Орбан, отхвърлянето на сделката ще има правни последици за Съюза.
Гласуването обаче оказва допълнителен натиск върху и без това дълбокото разцепление в ЕС, който е допълнително отслабен, както от най-сериозната мигрантска криза от Втората световна война насам, така и от референдума във Великобритания, където гражданите решиха страната да излезе от ЕС.
„Ако ще бъдат организирани референдуми за всяко решение на Съвета на министрите и на Европейския парламент, тогава правната сигурност е в опасност“, предупреди в края на юли председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!