У словията в центровете, в които България настанява пристигналите в страната бежанци, са се подобрили.
Това констатира Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) в актуализиран доклад за положението на бежанците и търсещите убежище в България към настоящия момент. (Вж. текста)
Откроява се центърът в Харманли, където само преди четири месеца бежанците живееха в палатки. Днес настанените там живеят в ремонтирани сгради, получават топла храна, имат отопление и достъп до здравеопазване, пише в доклада.
Според документа през последните три месеца българските власти и техните партньори са положили значителни усилия по отношение на условията за живот на търсещите убежище и системата за тях.
Притеснение обаче продължават да будят центровете във Враждебна и Военна рампа. Организацията е загрижена за грижите за хората със специфични нужди, пречките пред децата да учат и липсата на устойчива програма за интеграция. Важно е на тези пропуски да се обърне внимание, пише в доклада.
ВКБООН повтаря и загрижеността си за мерките, взети от българските власти, за ограничаване на влизането на бежанци от Турция. Тези мерки доведоха до спад на броя на бежанците, пристигащи в страната и може би спират хора, които се нуждаят от международна защита, да влязат в България и да поискат убежище.
ВКБООН отменя частично призива си от януари за спиране връщането на хора, търсещи убежище, в страната, защото условията в страната са се подобрили.
Въз основа на настоящите правила европейските страни трябва да връщат бежанците в първата страна на континента, в която те пристигат. Но през януари ООН призова европейските страни да прекратят връщанията към България заради „систематични пропуски в условията в приемните центрове и в процедурите за предоставяне на убежище“, след като страната беше залята от бежанци от Сирия.
Организацията обаче продължава да вижда сериозни недостатъци в българската система за прием на бежанци, заради които е България може би не трябва да се прехвърлят определени групи или лица, по-точно такива със специфични нужди или уязвими хора.
„Тъй като имаше значителни подобрения, разхлабваме директивата си, но само частично“, каза говорителката на ВКБООН Мелиса Флеминг пред репортери в Женева. За определени групи катоо деца, жени, хора, преживели травми или наранявания, и такива, които имат определена уязвимост, ние призоваваме: „Моля, не ги изпращайте в България“.
Миналата година 7144 души са пристигнали в страната с искане за убежище. Това е много повече от средния годишен брой от 1000 души в последните десет години, сочат данните на ВКБООН. В момента в България има около 5500 бежанци, от които близо 2000 са от Афганистан, а повечето други са от Сирия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!