В ърховният комисариат на ООН за бежанците отправи критики днес срещу връщането на сирийски бежанци в страните от Евросъюза, като конкретно спомена България и Гърция.
"Отхвърлянето или спънките за влизане може да изложат търсещите убежище на повече рискове и да им причинят допълнителни травми", посочи на пресконференция в Женева Ейдриън Едуардс, говорител на комисариата.
Все по-малко нелегални емигранти преминават държавната ни граница през последните дни,
съобщи на брифинг в Елхово министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев. Последните данни показват, че през изминалото денонощие са върнати повече от 100 души, а през предишното - 150, посочи министърът.
Подготвя се изграждането на временно преградно съоръжение по граничната полоса, което трябва да бъде готово до края на февруари. С него ще решим съвместния проблем по границата с Турция и преминаването на нелегални емигранти на наша територия. Укрепват се черните пътища край граничната бразда, които да улеснят придвижването на "Гранична полиция".
Създадена е много добра организация за охрана на границата, командированите колеги от страната успешно се справят със задачите си. Ще им бъдат изплатени всички командировъчни за дните по границата, не се предвижда увеличение на времето за ротация - две седмици, отговори на журналистически въпрос Йовчев.
Министърът диференцира навлезлите в страната емигранти в три групи. В първата са хора, които нямат основание да търсят защита у нас и чийто статут Агенцията по бежанците трябва да определи до седем дни. Във втората група са случаите с хуманитарни проблеми, за които Агенцията трябва да се произнесе до един месец, а хората са в места за настаняване от открит тип.
В третата група са емигрантите, заявили, че търсят у нас защита и не е ясна самоличността им - те ще бъдат настанявани в места от закрит тип до произнасяне на Агенцията до шест месеца. По думите му сега в страната пребивават около 700 семейства от Сирия или приблизително 5000 души, останалите
около 3000 нямат основание за признаване на статут на бежанци.
Йовчев се обяви за създаването на единна политика и подход спрямо бежанците в Европа, както и за единна схема за тяхната интеграция, за професионално поделяне на тежестите и отговорностите, свързани с тях. Министърът посочи, че е необходимо Държавната агенция за бежанците да ускори всички процедури, свързани с чужденците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!