С ирийските бежанци не гледат на България като на крайна дестинация, те искат да стигнат до Германия, Швеция, които имат силна социална помощ. Това заяви Аладин Харфан, представител на сирийската общност в България, на кръгла маса, посветена на бежанския проблем. Форумът се организира от партия "Република БГ".
Харфан посочи, че сирийците вече губят надежда нещата в тяхната страна да се оправят и търсят шанс в Европа. По думите му голяма част от сирийските бежанци в България имат някакви пари, продават каквото имат и идват.
Някои имат по 5000 - 10 хил. евро, срещат се и бизнесмени, но и има и такива, които търсят социална помощ, добави той.
Сирийският журналист Нидал Хлайф посочи, че сирийските бежанци у нас в момента са около 5000, като в съседните на Сирия страни броят им надхвърлял 2 млн. с прогноза до края на годината да достигне 3 млн.
Голяма част от бежанците у нас идват от северната част на Сирия, главно са кюрди, за тях България е транзитна територия и след получаване на статут предпочитат да заминат за Западна Европа, където има голяма кюрдска общност и по-голям шанс за реализация, каза Нидал Хлайф.
Около 500 искат да останат в България и трябва да бъдат интегрирани, посочи той.
Според сирийския журналист
българското правителство минава теста с бежанския проблем с тройка, докато българския народ с "Оличен" 5,50, защото реагират по-гъвкаво и идейно.
Българите показвали толерантност и гостоприемство.
Той припомни как десетгодишно момиченце от Русе, спестило шест лева от закуски, за да ги дари на бежанците. Хлайф обаче отбеляза, че част от българите гледат на бежанците като на национална заплаха и икономическа тежест и тези настроения са подклаждани от сензационни материали в медиите и коментари на редица политици.
Бежанският въпрос има правен и хуманитарен аспект, но в България много е политизиран и се спекулира с него, смята той.
Според Нидал Хлайф българското правителство няма стратегия за справяне с бежанската криза, както и политическа воля да заеме категорична позиция по отношение на организации и движения, които насаждат етническа омраза.
Нито един министър не отдели време да посети бежански центрове, отбеляза той.
Целта на днешния форум е да погледнем на ситуацията задълбочено и отговорно с поглед в бъдещето и да излезем с послание към участниците в КСНС, каза Петър Миленков, член на Националната комисия на партия "Република БГ".
В кръглата маса не се включиха представители на Държавната агенция за бежанците, въпреки че били потвърдили присъствие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!