З апочнаха атаки срещу имигранти в Кьолн. След стотиците инциденти, най-вече с обири и посегателства над жени в новогодишната нощ, извършени от голяма група хора с чуждестранен произход, напрежението в германския град нараства.
Според полицията шестима пакистанци вчера са били нападнати от група от около 20 мъже. Двама от пакистанците за кратко са били приети в болница.
Снощи пък сириец е бил нападнат от петима души и е бил ранен, но не е потърсил медицинска помощ.
Полицията заяви, че разследва дали нападенията са били расистки и дали са мотивирани от новогодишните посегателства.
В друг инцидент петима души пострадаха при пожар, който избухна в бежански лагер в германския град Улм. Двама от ранените живеят в центъра. Пожарните екипи са пристигнали незабавно на място и са евакуирали хората.
Много от бежанците сега се страхуват от отмъщение заради нападенията в новогодишната нощ.
„Нашата първа реакция беше - сега, германците ще ни мразят”, признава Асим Влазним, след като той и неговото семейство разбрали мащаба на нападенията на Нова година в Кьолн.
„Това, което са направили на централната гара, е срамно”, се възмущава този 32-годишен косовар в стаята, където живее заедно със своето семейство, кандидати за убежище в големия западногермански град на река Рейн.
Полицията получи над 500 жалби за сексуални нападения или кражби, понякога и за двете едновременно.
„Това не са добри новини за Меркел”, смята Влазним. Този баща на общо пет деца вярва в канцлера и нейното мото „Ще успеем”.
„Благодаря на германците, които ни приеха... Бих искал да им кажа да не се страхуват”, казва косоварят, който е в Кьолн от година и половина.
Обезпокоен от дискриминацията, на която са жертва ашкалите - етническото малцинство, към което принадлежи неговото семейство - той напуснал Балканите с надеждата, че децата му ще израснат в Германия.
„Ние не сме лоши хора, ние просто търсим по-добър живот”, уверява Влазним, надявайки се, че алкохолът няма да потиква някои млади бежанци към лоши постъпки. „Това би било ужасно”, смята той, искайки затвор за всички нападатели.
Недоверието заплашва двете страни, констатира млада майка на две дъщери. Мюсюлманка, тя от няколко месеца не носи своята забрадка и не излиза от центъра за бежанци в Кьолн след 16 ч. Причината са умишлените палежи на бежански центрове и нападенията, които присъстват редовно в германската действителност.
„Хората са по-недоверчиви, отколкото през миналия месец”, отчита Абдул Балде, чакайки своя влак. На 28 години, той току-що е избягал от Гвинея. „Не сме дошли, за да правим проблеми. Онова, което искам, е да науча немски, да имам работа и да бъда свободен”.
В последствие местната полиция, цитирана от Франс прес, заяви, че насилствените прояви срещу чужденци в неделя в Кьолн са били организирани с помощта на социалните мрежи чрез призиви на крайнодесни елементи за участие в "разходки" из центъра на западния германски град.
"В четирите случая на извършени нападения (срещу сирийци, пакистанци и африканци, бел. на АФП) вземаме за предпоставка, че са били свързани с тези т. нар. разходки", отбеляза началникът на криминалната полиция в Кьолн Норберт Вагнер.
Според него от днес ще бъде засилено полицейското присъствие в града и по-специално близо до катедралата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!