Б ежанците и приятелите на бежанците са тазгодишните носители на наградата за принос към правата на човека и правозащитността "Човек на годината".
Бежанците бяха номинирани от Адела Качаунова с думите: "Номинирам бежанците, търсещи убежище в България, за техните сила, вяра и безстрашие да тръгнат, да оставят дом и родина и с риск от смърт, с риск от нехуманно и унизително третиране, но водени от голямата идея да живеят достойно. Номинирам ги за проявената непримиримост с несправедливостта, за отказа им да бъдат потъпквани и зачерквани, за решителността да бъдат не жертви, а човеци.
Номинирам ги за смелостта им да тръгнат в момент, в който неизвестността и опасностите, свързани с това "бягство" са по-страшни
дори от това да останеш, макар и тихо и с приведена глава. Бежанците са готови да изгубят всичко, включително живота си, в името на това да получат всичко, което им се дължи – права, уважение, достойнство. С този акт на бягство бежанците не се борят само за себе си. С всеки напуснал човек те нанасят удар на един режим, жигосват го със собствената му несправедливост. Бежанците се борят за тези, които остават".
Група "Приятели на бежанците" бяха номинирани от Елица Кюмюрджиева със следните мотиви:
"Група доброволци приема присърце съдбата на бежанците. За броени дни организират дарителски кампании. Имат логистика, на която могат да завиждат всички агенции. Акциите им по събиране на най-необходимото за бежанците са целенасочени, адекватни, конкретни и се случват светкавично. Пътуват с личните си автомобили, в свободното си време събират даренията в офисите и складовете си, пазаруват, звънят по личните си телефони. Събират съмишленици лавинообразно. Променят нагласи и предразсъдъци. "Приятели на бежанците" научиха институциите как трябва да се работи, да се гради доверие, да се помага. Те ни припомниха, че можем да бъдем задружни и солидарни без оглед на етнически произход и религия. Те изпълниха със смисъл поговорката "Сговорна дружина планина повдига", защото истинската промяна зависи от делата на всички ни."
На церемонията по връчването на наградата присъства и семейство, избягало от Сирия и живеещо в момента в България. В нашата страна всеки ден има Холокост, броят на жертвите е два пъти или три пъти по-голям от броя, който се съобщава. Бягаме заради нашите деца, защото те имат право на по-добро бъдеще, разказаха те. Те са благодарни, че в България могат да видят протести, при които няма масова стрелба в главите на протестиращите.
Заради нуждата на бежанците от помощ и подкрепа Българският хелзинкски комитет стартира кампания, в рамките на която на десетки публични места ще бъдат разпространени картички с надпис на арабски. На част от картичките ще пише "Кураж", а на другите "Надежда". Всеки, който види такава картичка, може да я надпише и да я изпрати до някои от бежанските лагери в страната.
Наградата "Човек на годината" е инициирана от Българския хелзинкски комитет. Тя се присъжда за постъпки или практики, които са насочени към утвърждаване и защита на основните човешки права и изхождат от предпоставките на справедливостта и човешкото достойнство като абсолютна стойност. Наградата могат да получат и хора, които се борят за защита на други ценности, сравними с правата на човека, и чиято дейност е в съзвучие с духа на наградата. Така номинации за защита правата на животните и опазване на природата, например, също са допустими.
Наградите "Човек на годината" са морални и нямат финансово изражение. Целта им e да дадат символно признание. Носителят на голямата награда получава статуетка и грамота, останалите наградени – плакет и грамота. Тази година журито трябваше да избере "Човек на годината" от общо 42 номинации, отговарящи на критериите на наградата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!