М обилни екипи от три страни - Румъния, Полша и Чехия, патрулират по границата ни с Турция, в района на елховските села Голям дервент и Вълча поляна, откъдето преминава основният поток нелегални имигранти, съобщи БНР.
Местните жители пък споделят, че дори да се изпълни планът за издигане на триметрова телена ограда по протежение на браздата, те не вярват, че бежанският поток ще спре.
Междувременно кметът на Харманли - Михаил Лисков, поиска
в общините с бежански центрове да се обявява бедствено положение.
Така, според него, разходите, направени от общините за бежанците, ще могат да бъдат възстановени законово. "Когато се направи този разход, ние можем да кандидатстваме дали в междуведомствената комисия, дали в друг орган, примерно в Агенцията за бежанците, тези разходи да ни се възстановят", каза той пред радиото.
В момента кметовете не могат да обявят бедствено положение, защото ситуацията не отговаря на критериите на Закона за защита от бедствия и аварии. "Да не излезе, че кметовете бягат да не помагат на бежанците, защото няма законовата форма да се включим в този нелек проблем, не само на държавата, но и на местните общности", каза той.
Представител на сирийската общност у нас предложи в бежанските центрове да бъдат назначавани коменданти и да има правилник за вътрешния ред, преведен на няколко езика, в който да бъдат обяснени правата и задълженията на всеки бежанец.
Междувременно МВР съобщи, че капацитетът за настаняване на бежанците в териториалните поделения на Държавната агенция за бежанците и в специализираните домове на МВР (който е 3740 места) е
надхвърлен с 341 места.
От Агенцията са предприети действия за ускоряване на процедурите за предоставяне на статут или закрила.
Основен проблем в работата на Регионалната дирекция "Гранична полиция" в Елхово е невъзможността за своевременно настаняване на лица с изтекли заповеди за задържане в транзитните центрове на Държавната агенция по бежанците.
Командировани са служители за усилване охраната на държавната граница, за охраната и съпровождането на задържаните лица, за обработка на документите и полицейска регистрация.
Продължава оглеждането и търсенето на подходящ сграден фонд за първоначално приемане и настаняване.
Екипи от медицински специалисти извършват медицинското обслужване в пунктовете за първичен прием на бежанци. Министерството на здравеопазването започна и имунизацията на децата-бежанци на възраст до 15 години. Към момента няма риск от усложняване на епидемиологичната обстановка, съобщават от МВР.
Със съдействието на Българския Червен кръст е активиран кратък номер 1466 на трите мобилни оператора, като с един есемес всеки може да дари 1 лев. Дарение може да се направи и онлайн на сайта на БЧК. Събраните средства ще бъдат насочени към Националния оперативен щаб. С тях ще се открият хранителни пунктове, за да може поне веднъж на ден бежанците да получават топла храна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!