Н яколко мигранти от необхванати от военни действия страни, на гръцко-македонската граница зашиха устите си в знак на протест, че македонските власти не ги пускат в страната, съобщават македонските телевизии.
След като миналата седмица Словения затвори границата си за икономическите мигранти, същото сториха Македония, Сърбия и Хърватия, давайки предимство на бежанците от обхванатите от война територии.
Много бежански семейства, предимно с деца, се върнаха в Атина, но на границата пристигат нови, съобщават телевизиите.
Част от икономическите мигранти се съблякоха голи до кръста в знак на протест срещу отказа на македонските власти да ги пуснат в страната. На ничията земя между Македония и Гърция са блокирани около 1300 души.
Част от мигрантите отхвърлят и предлаганата им хуманитарна помощ – храна, вода и одеяла.
От време на време те скандират: „Не сме терористи: и „Искаме свобода”.
Полицията съобщи, че 2900 души са преминали гръцко-македонкската граница през последните 24 часа, до 6 часа сутринта днес.
Македония ще вземе всички необходими мерки и ще използва всички ресурси за защита на границата и предотвратяване на некотролируемо преминаване на мигрантите, като ще ги насочва към точки, където може да бъдат регистрирани, заяви македонският външен министър Никола Попоски, цитиран от агенция МИА.
Македония ще окаже помощ и ще даде възможност за преминаване на всички мигранти от страните с военни зони, които преминават транзитно през страната и може да бъдат приети в страните членки на ЕС като тяхна крайна цел
За тези лица може да се осигурят определени капацитети за ограничен престой. Мигранти от икономически характер няма да се пропускат и Македония не може да се погрижи за тях на своя територия, допълни министърът.
Попоски е предал тази позиция на посланиците в Македония, с които се срещна днес в македонското МВнР. Министърът поясни, че службите за сигурност ще преценят какви мерки да бъдат взети в защита на границата – дали ще бъдат огради или човешки ресурс, или по друг начин.
Всички мигранти ще бъдат насочвани към точки, където да бъдат регистрирани и където може да се реши могат ли да влязат в Македония или не.
„Никой вариант не е изключен и оставяме на специализираните служби да прреценят в какъв обем и кой тип мерки ще бъдат приложени. Това е не само наше право, но и наше задължение”, подчерта македонският външен министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!