"Застанахме зад България преди 6 месеца. Ние подкрепяме България, Европейският съюз е зад вас".
Това заяви еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос на семинар в Брюксел, посветен на справедливото разпределение на бежанците на Стария континент и създаване на обща система за убежище. На него взеха участие над 130 журналисти. Той повтори, че страната ни е подложена на натиск и разбира мисията за защита на границите.
С промяна на Дъблинския регламент за прием на бежанци ще се налага и санкция на страните,
които не се съобразяват с квотите. Обмисля се да им се спират пари от структурните фондове - това е идея на докладчика на ЕП по промяната на документа Сесилия Викстрьом от АЛДЕ.
"Ще започнем с процедура за налагане на санкции за нарушение. Аз трябва да защитавам договорите. Политически морално задължение е на страните-членки да прилагат това, което сме решили заедно", посочи Аврамопулос за новата европейска политика за бежанците.
Солидарността ще е основният й принцип,
и въпреки че предложенията за промени да търпят критики, докладчикът й Сесилия Викстрьом очаква да влезе за гласуване от Европейския парламент след лятото.
Много държави-членки тълкуват по различен начин солидарността и трябва да се сложи край на това, обединиха се представители на ЕП.
Викстрьом сравни сегашната ситуация с шведска маса,
от която всяка държава членка слага в чинията си само това, което й харесва.
Шведският евродепутат посочи, че за приемането на тази реформа за изменение на регламента от Дъблин не е нужно единогласие, а квалифицирано мнозинство. Така се избягва моментът с несъгласието на Вишеградската четворка. Чехия, Унгария, Словакия и Полша категорично отказаха да приемат плана на ЕС за преразпределение на мигрантите. Става въпрос за преместването на 160 000 бежанци от Гърция и Италия.
ЕС е дал убежище на два пъти повече мигранти през 2016
Ултиматум към Полша и Унгария заради бежанците
Предложението включва преразпределението на бежанци да бъде автоматично - това важи особено много за Гърция и Италия - външните граници на ЕС. Двете страни отчитат увеличения от по над 30 000 нови кандидатури за убежище между 2015 и 2016 година. В доклада на Викстрьом се включва и задължителна регистрация на пристигащите в ЕС.
"Текущата система не работи. Тя се срина и се провали още при теста от 2015 година", посочи Викстрьом.
В разгара на миграционната криза през 2015 г.
държавите-членки приеха да предоставят убежище на 160 000 мигранти, достигнали бреговете на Италия и Гърция. До момента са преместени малко повече от 18 000 души, а крайният срок изтича през септември 2017 г. Тогава другите страни в ЕС обещаха, че ще поемат отговорността за част от търсещите убежище в израз на солидарност към страните, които ги посрещат първи.
Сред предложението е и това, ако мигрантът има връзки с дадена страна
- знае езика или близките му са там, да може да заяви желание да отиде там. Търсещите убежище нямат право да избират в коя държава-членка да отидат, но може да изразят предпочитание.
Реформата включва и 5-годишен преходен период
за въвеждането на квота за разпределение. Например - първата година да се усвоят 20% от квотата, втората година 40% и т.н. В началото тази квота трябва да се основава на броя на молбите за убежище.
По думите на Викстрьом споразумението с Турция е станало факт именно защото не функционира европейската политика.
Според Евростат броят на кандидатстващите за първи път за убежище в ЕС е бил 1,26 милина души през 2015 година и 1,2 милиона през 2016 година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!