З агрижеността на столичния кмет Йорданка Фандъкова по темата с бежанците прилича на загрижеността ѝ по време на протестите, когато стовариха купчина павета пред Парламента.
Това коментира вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев пред Агенция “Фокус”.
По-рано днес Фандъкова предупреди, че концентрацията на бежанци крие рискове.
Вместо да плаши хората с разпространение на слухове, би трябвало столичният кмет да насочи усилията си да подпомогне комуникацията с хората,
да се търсят начини за изхранването и за интеграцията на тези бежанци, заяви Йовчев.
По думите му историите, че в София има концентрация на бежанци звучат нелепо. 2000 души на 2 млн. души са под 0,1%. Концентрацията на бежанци в други населени места е в пъти по-голяма, в сравнение със столицата.
Разберете, че едно малко населено място много по-трудно може да поеме един такъв поток от бежанци, защото е необходимо да се организира изхранването на тези хора, снабдяването им със стоки и услуги, както и друг тип услуги, образованието им, медицинското им обслужване и т.н., обясни Йовчев.
Да не говорим и че след като получат статут на бежанци, те могат да се придвижат и да отидат където си искат. Това в момента е едно отклоняване от реалните въпроси и по-скоро ми прилича на политически пиар, каза той.
Няколкократно заявих, че наистина има рискове, има заплахи и трябва да работим много целенасочено за минимизирането на тези рискове. Правим всичко, каквото може да се направи в този момент, добави той. Искам да повторя още веднъж това, което вчера спомена главният секретар на МВР, че сме предприели още по-засилени и
допълнителни мерки за сигурност,
подчерта Йовчев.
Именно тези, които трябваше да изградят системата за бежанците, и които проспаха последните четири години, сега критикуват и задават въпроси, каза още министърът.
Много съм изненадан, има всякакви политически коментари. Може би това е някаква нова форма на самокритика, на вътрешнопартиен анализ на отминалото управление, но е малко неприемлив, продължи той.
МВР министърът посочи, че решението за изграждане на лагер в Харманли е взето през 2012 г. от правителството на ГЕРБ. Похарчили са 200 хил. лв., а журналистите видяха, че имаше една буренясала поляна. Трябваше допълнително, със сили и средства на "Гражданска защита”, и на МВР, да разчистим и подготвим нормални условия, за да могат да бъдат приети бежанци, каза Йовчев.
Проблемите, които трябва да се решават по отношение на бежанците, не са от компетентността само на МВР,
нито само на правителството. Точно заради това, че е общонационален проблем, се изисква по-различен подход.
Българската граница с Турция е една от най-добре охраняваните в Европа, каза още Йовчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!