С поразумението за реадмисия на имигранти между Европейския съюз и Афганистан вече е факт, поясни пред NOVA новоизбраният вицепрезидент на България Илияна Йотова.
Вижте бежанския център в Харманли след размириците в галерията
„За България това си е наша грешка”, че не сме се възползвали от него, подчерта тя.
Бежанецът, който запали българския флаг: Аз исках да го пазя
Лагерът в Харманли се оказа разграден двор
По нейните думи преместването на бежанците в затворени центрове близо до границата само ще създаде нови огнища на напрежение. „Не това е начинът, по който трябва да реагира в момента българското правителство”, заяви Йотова.
Според нея нелегалните имигранти трябва да бъдат върнати в родните си страни с чартърни полети, които ще бъдат платени с парите отпуснати от ЕС. „Европейският съюз заплаща тези полети според декларацията, подписана в Кабул”, подчерта вицепрезидентът.
„Вече според европейското законодателство могат да бъдат издавани документи – разрешителни за връщане, с който час по-скоро тези хор могат да бъдат върнати там, откъдето са дошли”, добави тя и посочи, че ако държавната администрация заработи би се справила с реадмисията до края на тази календарна година.
„В центъра в Харманли български лекари не искат да влизат, няма и преводачи, защото от месеци не им се плаща”, заяви Йотова и попита къде отиват парите от Брюксел.
Тя посочи, че лагерите от затворен тип са като тенджери под налягане и се нагнетява напрежение, което в един момент избухва.
„Това, което се случи в Харманли ще ни се стори много бледа картина”, подчерта вицепрезидентът. „Аз съм била на Кале и знам какво се случи там 2014 г.”
Йотова поясни, че предложенията за промяна на регламента за бежанците от Дъблин са негативни за България. Едно от тях гласи, че имигрантите ще трябва да търсят убежище в страната, в която са влезли, дори да не са се регистрирали в нея. А според друг текст бежанците ще се връщат без запитване до българското правителство.
Тя добави, че предстои и криза с европейските фондове, тъй като Брюксел се подготвя да премине от кохезионна политика на сближаване – откъдето идват 80% от бюджетите на българските общини, към инвестиции срещу печалба след 2020 г.
Йотова заяви още, че са категорично неверни твърденията, че номинацията на ген. Румен Радев за президент е била съгласувана с властимащите в Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!