Й орданският крал Абдула заяви, че страната му е достигнала „точката на кипене” заради наплива на стотици хиляди сирийски бежанци, съобщава Би Би Си.
В навечерието на донорската конференция за Сирия, краят сподели, че има огромен натиск върху социалните услуги, инфраструктурата и икономиката на Йордания.
„Рано или късно язовирът ще прелее”, предупреди крал Абдула. Той е категоричен, че
международната общност ще трябва да предложи по-голяма помощ, ако иска Йордания да продължи да приема бежанци.
В продължение на десетилетия Йордания приветства хора, бягащи от войни по границите ѝ - палестинци, иракчани, а сега толкова много сирийци, че съставляват почти 20% от населението на страната.
„За първи път се оказва, че ние не можем да правим повече това”, признава крал Абдула.
Училища, болници, пазарна труда са под напрежение. Кралят отива в Лондон, за да уред сложна сделка.
Ако европейските лидери очакват от него да създаде работни места за сирийците, така че те да останат в региона, той пък очаква от тях да осигуряват дългосрочна помощ, с която да осигури тези работни места.
В Йордания само 1% от сирийските бежанци вече имат разрешително за работа. Кралят знае, че отварянето на пазара на труда ще бъде крайно непопулярно действие, освен ако не предложи възможности и за собствения си народ.
Преди години той произнесе прочутата фраза, че Йордания се намира между „Ирак и наковалнята”. Далеч по-трудно обаче е сега, когато хиляди сирийци все още се тълпят край границите ѝ.
В интервюто си за Би Би Си
крал Абдула признава, че йорданците страдат от притока на бежанци, тъй като 25% от държавния бюджет се изразходват за подпомагане на бягащите от войната,
обществените услуги са под напрежение и за мнозина е трудно да си намерят работа.
„Психически йорданците мисля, че са стигнали до точката на кипене. Болезнено е, когато погледнем образователната система или здравеопазването. Рано или късно язовирът ще прелее.
Мисля, че тази седмица е много важна за йорданците, за да видят дали ще има помощ – не само за сирийските бежанци, но също така и за тяхното собствено бъдеще”, казва крал Абдула.
Той отбеляза, че
чак, когато 1 млн. бежанци са дошли в Европа, европейските страни са станали способни да разберат напрежението, което Йордания изпитва.
Великобритания, Германия, Норвегия, Куветйт и ООН, които са домакин на срещата в четвъртък в Лондон, казват, че международната общност трябва да помогне на 13,5 млн. уязвими и разселени хора в Сирия и милионите, които са избягали в чужбина.
Те са си поставили за цел да увеличат финансирането, да посочат решения за дългосрочно финансиране, както и да намерят начини за създаване на работни места и осигуряване на образование за тези хора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!