Х иляди емигранти са блокирани в Гърция, а притокът на хора не намалява. При условие,ч е границата с Македония е затворена за тях остава или да чакат, или да се опитат да минат по други маршрути, като България.
Много вероятно в страната да влязат още 100 000 бежанци само до края на месеца, предупреди еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос в навечерието на срещата на върха между ЕС и Турция, която е смятана за единственото решение на кризата.
Над 30 000 емигранти вече са в капан в Гърция, отчаяно искащи да се отправят на север.
Междувременно македонските власти наложиха допълнителни ограничения за бежанците, които се опитват да преминат границата.
Съгласно новите правила, в Македония ще бъдат приемани само хора от градове, в които се води война.
Новите ограничения означават, че бежанците от сирийския град Алепо, могат да преминат в Македония от Гърция, но емигрантите от Дамаск или Багдад няма да бъдат приемани.
Наложените ограничения са поредния опит на македонските власти да намалят притока на бежанци в страната.
От своя страна Австрия отказа да участва в разпределението на емигрантите по квоти. Това съобщи министърът на отбраната Ханс Петер Доскозил. По думите му, страната и сега си върши работата и приема много бежанци.
„Ние вземаме лъвски дял от емигрантите и ще приемем 37 500 лица, търсещи убежище, само през тази година“, каза австрийският министър. „Сега призоваваме и другите да си свършат работата. Защо Австрия да взема бежанци от Гърция? Това ще даде погрешен сигнал“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!