У нгария е започнала да издига ограда по границата с Хърватия. Това обяви премиерът Виктор Орбан по националната телевизия М1. В сряда Унгария започна обследване и на границата с Румъния за вдигане на ограда и там.
Страната се огражда от Хърватия и Румъния, след като вече вдигна защитната телена ограда срещу бежанците на границата със Сърбия, което пренасочи бежанския поток към Хърватия.
Вчера се стигна до сблъсъци на унгарската граница със Сърбия след опит на група мигранти да проникнат през оградата от бодлива тел. Тогава 20 унгарски полицаи и две деца бяха ранени, а близо 30 души бяха задържани.
"Следихме развитието на нещата в западноевропейските държави през миналите години. Въпреки големите усилия на западните правителства мюсюлманските общности не се интегрираха", заявява Орбан в интервю за австрийския в."Пресе", английския "Таймс", френския "Фигаро" и германския "Велт".
Той заяви, че ще се обяви срещу задължителните квоти на Европейския съюз за приемане на бежанци.
"Ще гласувам против. Но ако е закон, не можем да направим нищо. Това е институционална клопка", коментира Орбан.
Същевременно европейският комисар по миграцията Димитрис Аврамопулос заяви, че преградите от вида, който Унгария е издигнала по границата си със Сърбия, представляват временно решение, което само отклонява потока от бежанци и имигранти към други страни и нагнетява напрежение, предаде Ройтерс.
"Повечето хора, които пристигат в Европа са сирийци, нуждаещи се от нашата помощ", каза Аврамопулос на съвместна пресконференция с министрите на външните и на вътрешните работи на Унгария.
"Няма стена, която да не може да бъде прескочена, няма море, което да не може да се прекоси, ако бягаш от насилие и терор", каза европейският комисар. "Ние имаме моралното задължение да им предложим защита".
Германия въведе контрол на границата с Чехия,
за да спре трафикантите на хора и да се справи по-добре с увеличения поток от кандидати за убежище, съобщи говорител на федералната полиция. Полицията е въвела засилените гранични проверки късно снощи на магистрала А17, свързваща германската провинция Саксония с Чехия, уточни говорителят Кристиан Майнхолд. Той съобщи, че досега са заловени четирима каналджии.
Германия реши в неделя да върне граничния контрол в отговор на бежанската криза, като първо бяха възстановени проверките на границата с Австрия.
Хърватия заяви днес, че не може да приеме никакви мигранти повече,
а хърватската полиция за борба с безредиците се опитва да постави под контрол хилядите стекли се от Сърбия мигранти.
Министърът на вътрешните работи Ранко Остоич заяви, че Хърватия ще осигури на мигрантите безопасно преминаване до центровете за настаняване около столицата, но че онези, които не търсят убежище, ще бъдат смятани за нелегални имигранти. По думите му 6500 души са влезли в страната през последните 24 часа, след като Унгария затвори границата си със Сърбия заради бежанците. Те съответно се пренасочиха към съседна Хърватия, за да продължат пътя си към Германия или скандинавските страни
Здравният министър на Хърватия Синиша Варга. по-рано днес каза, че с страната очаква над 20 000 бежанци следващите две седмици.
Мигрантската вълна се приближава към Словения,
която в случай на нужда може да приеме от 5 до 7 хиляди бежанци. Словенските медии съобщиха, че страната вече е започнала да се подготвя за пристигането на бежанци и от полунощ е засилила контрола на границата с Унгария, а на границата с Хърватия, която не е в шенгенското пространство, се прилагат засилени мерки за контрол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!