П рокуратурата да се насочи и към политици, сеещи словото на омразата и призоваващи към насилие. Да се разследват хора с власт е трудно във всяка държава, но има процедури за отнемане на имунитет и стига да има воля и желание, това и в България е постижимо.
Това каза правозащитникът Йонко Грозев – зам.-председател на „Движение България на гражданите“, в ефира на БНР днес.
Грозев обясни, че следва да има санкции и към медии, насаждащи омраза, защото по думите му „заиграването с ксенофобията е игра с огъня, а обществото трябва да се събуди за рисковете, които крие словото на омраза“. Когато такова подбуждане към агресия и саморазправа се прави от политически лидери, е очевидно, че целят бързо набиране на политическа подкрепа, коментира Грозев въпроса за растящата в последните дни подкрепа на националистическите формации.
Той допусна, че лица като Бисер Миланов, наречен още Петното, към когото прокуратурата вече повдигна обвинение, и негови сподвижници, не са сами и
действат като подставени лица на политически сили, целящи дестабилизация на страната
и дълго са били толерирани като говорители на гражданското общество.
Правозащитникът предупреди, че нито прокуратурата, нито хората трябва да подценяват проблема, въпреки че наистина страната не е имала възможност да натрупа опит в ситуации с бежанци. Световният и европейски стандарт ясно е сложил разграничителната линия, на базата на горчивия и дългогодишен опит, добави Грозев, и ние като общество трябва да го следваме.
Призиви като „на въоръжение“, „изчистване от черните“ и „не носим отговорност какво ще стане“, отправени от политически и неполитически лица, са отвъд стандарта на допустимост в цивилизованите общества, подчерта Грозев.
На въпрос как ще коментира атаките срещу Хелзинкския комитет от страна на обвинените лица, Йонко Грозев каза, че това е „нескопосан опит да се отклони фокуса на вниманието от истинския проблем за безконтролното насилие“. По думите му, и БХК, и други правозащитни организации се финансират както пътищата – от европейски средства, прозрачни източници, ясно и публично и са регистрирани в Министерството на правосъдието като организации в обществена полза.
Грозев определи като контрапродуктивен подходът с настаняването на много хора за дълго време в местата за бежанците от затворен тип и допълни, че са впечатляващи организацията, мотивацията и ефективността на самоорганизиращите се млади хора в подкрепа на бежанците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!