П ървото впечатление е важно във всяка култура, а Германия е решена то да е правилно дори за бежанците от консервативните мюсюлмански страни.
"Мъжете и жените си казват здравей и довиждане, като се поздравяват чрез ръкостискане и се гледат в очите", се казва в онлайн брошура, даваща задълбочени указания на бежанците, много от които идват от места, където се очаква необвързаните мъже и жени да не се докосват, съобщи Асошиейтед прес.
Тя също така засяга и по-чувствителни въпроси като например
в Германия хомосексуалните имат право да показват публично сексуалните си предпочитания.
Пътеводители като този, който е бил отпечатан от общественото радио "Байеришер рундфунк", се превръщат във важен елемент от поредицата германски правилници, чиято цел е да предотвратяват междукултурните сблъсъци между местните жители и бежанците.
Омаловажавани в началото, те придобиват по-голяма значимост след поредицата грабежи и сексуални посегателства по време на новогодишните празненства в Кьолн.
"Германците понякога са странни", обяснява друга илюстрована брошура, отпечатана от регионална структура на партия "Левите".
"Имаме си своите приумици, но най-вече си имаме правила."
Сред тези правила, обяснява пътеводителят, е необходимостта боклукът да се изхвърля разделно и да не се уринира на обществени места.
Брошурата, чийто обем е 30 страници и е озаглавена "Германците са такива", разяснява и какво е позволено.
Жените например не е нужно да бъдат забулени, а риболовът е разрешен само, при положение че си си извадил разрешително.
Не е трудно човек да си представи културния шок, който бежанците, много от които идват от консервативни общества, могат да преживеят в Германия -
страна, в която бирата и свинското месо присъстват във всяко меню, а на обществените места се демонстрира гола плът.
Живеещите в обществения настанителен център в берлинския район Вилмерсдорф казват, че са готови да направят компромис с възгледите си.
"Начинът им на мислене, начинът им на живот е различен тук", обяснява Адис.
"Например хомосексуалните бракове са нещо шокиращо, но ние трябва да се приспособим към това и да се научим да го преживяваме."
Адис, който е 35-годишен бивш социален работник, казва, че
на младите бежанци ще им бъде по-лесно да се приспособят, отколкото на по-възрастните,
и подчерта важността на сприятеляването с германци.
Едни от първите правила за бежанци бяха публикувани през октомври от Хардхайм, малък град на 75 км югоизточно от Франкфурт.
По онова време властите бяха принудени да се защитават от критики, че пътеводителят изразява високомерие или че е разхищение на обществени средства.
"Предписанията нямат за цел да тормозят някого, а да улеснят съжителството между гражданите и кандидатите за убежище", каза тогава пред ДПА кметът на града Фолкер Ром.
Хардхайм е с население от 4600 души и прие около 1000 бежанци, което предизвика известни търкания.
"Момичетата и младите жени се чувстват тормозени, когато ги заговарят и искат от тях номера на телефона им или да се сприятеляват с тях във "Фейсбук", се казва в пътеводителя. "Моля не го правете."
В един от 14-те си съвета към мигрантите "Байеришер рундфунк" отбелязва, че
"жените трябва да бъдат уважавани, без значение как са облечени",
както и че "децата не бива да бъдат удряни".
Маркус Хубер, говорител в радиото, каза, че пътеводителят е съставен след консултации с бежанци и е бил добре приет сред тях.
Вариантите му на немски, английски и арабски са били прегледани над 1,1 млн. пъти от октомври, добави той.
В пътеводителя се отбелязват и тежките последствия за тези, които нарушават правилата.
"Конфликтите не бива да се решават с насилие", се казва в помагалото, тъй като това може да доведе до затвор, а също и да създаде "пречки при процедурата за убежище".
Мохамед, начален учител в сирийския град Хама, който сега живее в Берлин, е убеден, че повечето бежанци ще приемат правилата в Германия, особено с оглед на опустошените страни, които мнозина от тях са напуснали.
"В Германия има много правила, но правилата в крайна сметка помагат на хората", казва той.
Докато в Германия се правят опити за превъзпитаване на бежанците, в Швеция напрежението между местните и мигрантите ескалира. Десетки маскирани мъже нападаха емигранти Стокхолм. Действията изглежда са провокирани от убийството на млада жена в бежански център в Швеция, по-рано тази седмица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!