С толичният общински съвет (СОС) ще обсъди на извънредно заседание ситуацията с настаняването на бежанци на територията на София.
Общинските съветници ще предоставят и информация относно капацитета на бежанските центрове в общината и ще разгледат предприетите мерки във връзка с настаняването на хора, потърсили закрила в страната ни.
Поканени за участие в извънредната сесия на СОС за проблема с бежанците са министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев, главният секретар на МВР Светлозар Лазаров, директорът на СДВР Асен Спиридонов, председателят на Държавната агенция за бежанците Николай Чирпанелиев и омбудсманът на страната ни Константин Пенчев.
В София засега подслон във временните центрове са получили над 1500 души,
припомня "Нова телевизия". В "Овча Купел" бежанците са около 1000, докато капацитетът е 800 души.
Бързо се изчерпват и местата в обособените убежища в квартал "Враждебна" и район "Военна рампа".
Тази сутрин в ефира на националното радио председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков каза, че положението може да се нарече извънредно, особено в районите, където има центрове – "Кремиковци", "Сердика" и "Овча купел".
Той смята, че трябва да се вземат извънредни мерки.
Според Герджиков по-голямата част от общинските съветници смятат, че СОС и общината са изолирани от цялостния процес с бежанците.
"Не получаваме достатъчно информация от държавата за тенденциите, за процесите, за ситуацията, в която се намираме, за предприетите мерки, за броя на бежанците, какво се прави за тяхната безопасност, битовите и социалните условия. За съжаление вчера получих потвърждение от някои от участниците, поканени на извънредната сесия на СОС, но не и от министъра на вътрешните работи, ще присъства служител от МВР. Ние искахме разговор с политическия кабинет, но явно не сме достатъчно важни", заяви Герджиков.
Председателят на СОС каза, че ще искат уверение от властите, че повече бежанци няма да бъдат настанявани в София:
По наша информация бежанците в София са повече от 4 хиляди, заяви Герджиков. т.е. настаняването на бежанци в София спрямо провинцията е четири към едно.
"Ние нямаме информация дали всички хора, които са пристигнали в София, са регистрирани, което значи, че ние не сме сигурни, че са предприети всички мерки за тяхното идентифициране, минали ли са медицински прегледи, откъде идват. Не сме сигурни и дали са икономически бежанци. Ние не знаем дали хората, които приютяваме, имат нужда от подслон и дали е осигурена безопасността на останалите хора. Никъде в европейска столица няма повече от един център за приютяване. Всички останали центрове са разположени в пограничните райони", каза оещ Герджиков.
Елен Герджиков съобщи, че според доклад на СДВР има чувствително завишаване на престъпността в районите с бежански центрове и на престъпленията, извършени от чужденци.
Според него в София не са изградени необходимите условия за приемане на бежанци, няма необходимите финансови инструменти общината да обслужва повече хора.
"Държавата е тази, която изгражда съответните центрове, но около тях всичко е ангажимент на общината. В районите, в които са бежанските центрове, между 4 и 6 пъти се е увеличила честотата на извозване на боклука.
За допълнителните разходи плащаме всички софиянци. Тъжното е, че няма достатъчно диалог между местната власт и правителството и биваме поставяни пред свършен факт. Ако действията бяха предварително изговорени, общината щеше да е готова и да реагира по-адекватно", заяви още Герджиков.
Има риск от възникване на хуманитарна криза, която да повлияе върху всички обществени процеси в България, каза вчера вътрешният министър Цветлин Йовчев при изслушването му в парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред.
"Не бих се ангажирал с конкретна цифра за точката на насищане с бежанци.
Имаме затруднения при намирането на места за настаняване на бежанците,
имаме проблеми с ресурса. Имаме проблем с капацитета - не можем да намерим толкова много обучени хора, които да ги интервюират, да работят сред тях", каза още Йовчев.
От началото на кризата е надхвърлен многократно капацитетът, който имаме за настаняване на бежанци. Осигурени са били над 1200 нови места за настаняване, които вече са запълнени. Към момента се работи по осигуряването на нови 1500 места, които до един месец ще бъдат подготвени да могат да приемат бежанци", добави министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!