Б лизо 800 000 души са влезли нелегално в Европейския съюз от началото на годината.
Тези данни оповести шефът на Европейската агенция за управление на външните граници (Фронтекс) Фабрис Леджери в интервю за германския в. "Билд", цитирано от агенциите.
Леджери предупреди, че притокът на мигранти в Европа вероятно не е достигнал "връхната си точка". Той призова европейските държави бързо да връщат в родината им нелегалните имигранти, защото те нямат право на убежище.
Шефът на Фронтекс припомня, че агенцията е натоварена с "наблюдението" на границите, но няма право да връща хората.
Т.нар. горещи точки - центровете за приемане и регистриране на мигранти, които ще бъдат създадени на гръцките острови и на остров Сицилия, не биха могли да се справят с притока на кандидати за убежище, защото не позволяват по-дълъг престой на място, отбелязва Леджери.
Според него ЕС се нуждае от "приемни структури", където мигрантите "при необходимост да бъдат задържани".
Унгарският парламент прие резолюция, с която отхвърли плана на ЕС
за разпределение на мигрантите по квоти в страните-членки на ЕС. Тя бе подкрепена от управляващата партия на премиера Виктор Орбан, както и от народните представители от Християн-демократическата партия и крайно дясната формация "Йобик", информира БГНЕС.
Гласуването в парламента дава възможност на властите в Будапеща да започнат правна процедура за противопоставяне и отхвърляне на плана на ЕС. Унгарското правителство предупреди, че ще изчака решението на парламента, за да обжалва решението от Брюксел. Властите в съседна Словакия също планират да предприемат подобна стъпка.
Междувременно стана ясно, че председателят на Европейския съвет Доналд Туск насрочва за 12 ноември
ново извънредно заседание
на държавните и правителствените ръководители от ЕС по въпросите на миграцията. Основна цел ще бъде оценка на изпълнението на приетите мерки за справяне с кризата. Ще бъде отчетен напредъкът в преговорите с Турция по миграционните въпроси и оценени дейностите по прилагането на квотите за разселване, както и по работата на "горещите точки" в Италия и Гърция.
Туск отбелязва, че темата за миграцията ще залегне и в дневния ред на заседанието на европейските лидери през декември. От април насам се състояха пет заседания на държавните лидери в ЕС, посветени на миграцията.
Броят на децата, кандидати за убежище в Европа, е нараснал
приблизително два пъти от 2014 г. - признак, че все повече деца бягат от конфликти и преследване, съобщи вчера представителството на УНИЦЕФ във Великобритания, цитирано от Ройтерс.
Около 190 хил. деца са потърсили убежище в Европа между януари и септември. През същия период м.г. броят им е бил 98 хил., сочат данни на Евростат, сверени от УНИЦЕФ-Великобритания.
За първите девет месеца на тази година само в Италия и Малта са пристигнали 10 000 деца без придружител или разделени от семействата си. Те са сред най-уязвимите за злоупотреба и експлоатация групи.
Много от тези 190 хил. деца са избягали от Сирия или съседни на нея страни, приемащи сирийски бежанци, където детският труд и детските бракове са се увеличили от началото на войната.
Двадесет и девет ареста са били извършени например през октомври в Испания и Полша при операции срещу
пакистанска каналджийска мрежа, прекарвала нелегално пакистанци в ЕС
След пристигането им, тя ги е принуждавала да работят в робски условия, съобщи Европол.
Организираната престъпна мрежа превозвала имигрантите през Средиземно море до Европа от Либия или Турция "често пъти с ненадеждни лодки".
След това те били принуждавани да работят в ресторанти, за да платят превоза си и подправените документи. Всеки бил принуждаван да плати по около 14 хил. евро. Работниците не получавали никакво заплащане, почивни дни или социални осигуровки и били карани да работят дълги часове при унизителни условия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!