Л идерите на страните от ЕС се срещат днес в Братислава. Всички, без Великобритания, се събират, за да очертаят Европа след Брекзит, акценти ще са миграцията, охраната на външните граници на ЕС, вътрешната и външна сигурност.
Срещата е изключително важна и за България - Бойко Борисов ще поиска оказване на подкрепа на страната ни за охрана на границата с Турция, както и 160 млн. евро за мигрантите. Пет проекта на обща стойност 160 милиона евро изпрати МВР официално до ЕК. Те са за техническо оборудване, разширяване на възможностите за интегрирано наблюдение и модернизиране на комуникационните и информационни системи по външните граници на България и за бежанските центрове.
Събрани в замък, кацнал на хълм с изглед към река Дунав, 27-те искат да очертаят "пътна карта"
за стимулиране на отслабена Европа, но многократните призиви за стягане на редиците се изправят пред все така дълбоките различия.
По време на срещата на върха в Словакия, "ние ще поставим началото на процес", настоя отговорен европейски служител, за да подчертае, че не трябва да се очаква твърде много от неформалната среща, необичайно организирана извън Брюксел.
Комисията предлага именно
"съвместни военни ресурси", "общ главен щаб” и създаване "преди края на годината" на европейски фонд за стимулиране на научните изследвания и иновациите в отбранителната промишленост.
"Засега няма оперативен главен щаб, само една военен комитет на 28-те", казва френски дипломатически източник.
ЕК обмисля засилване на охраната по границата ни
Да помогнем на България, християни сме
Словения: Гърция бездейства, вижте България
Париж и Берлин, двигатели на този проект, възнамеряват да представят в Братислава съвместна инициатива за задействане на операциите на ЕС за да се получи по-лесно европейско финансиране.
Напускането на Обединеното кралство,
което винаги е било облагодетелствано в рамките на НАТО, предлага възможност да се напредне по този въпрос в контекста на заобиколена от кризи, войни и тероризъм Европа.
Страните от Вишеградската група (Унгария, Полша, Словакия и Чехия), които са сред най големите оспорващи европейските проекти за достъп на бежанците, смятат да дадат в Братислава
собствената си визия
за бъдещето на Съюза, те вярват, че той е твърде доминиран от големите държави.
Южните страни, като Гърция, Франция и Италия, които се срещнаха в Атина миналата седмица, подчертават други приоритети, като например споделяне на миграционния товар и разхлабване на фискалните ограничения.
"В Братислава няма да решим всичко с удар на вълшебна пръчица, но трябва да намерим основа, която да позволи да се постигне споразумение в следващите месеци", обобщи дипломатически източник.
"Унгария има интерес да се сложи край на мигрантския натиск
в Европа и той да бъде държан възможно най-южно от нас", това каза унгарският министър-председател Виктор Орбан дни, след като с българския му колега инспектира съоръжението по границата ни.
"Унгария има готовност да помогне на Македония, България и Сърбия за справяне с този проблем... Нашата позиция по отношение на мигрантската криза е ясно - трябва да се действа, а не да се предаваме", поясни още премиерът. Според него нелегалните мигранти може да бъдат спирани и с физически бариери.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!