Е вропейската комисия ще открие утре наказателни процедури срещу държавите от ЕС, които не регистрират чужденците, навлезли на тяхна земя. Това съобщи говорителят на комисията Наташа Берто.
Тя отбеляза, че според общностното законодателство всеки гражданин на държава извън ЕС трябва да бъде регистриран и да му бъдат снети пръстови отпечатъци, щом влезе в ЕС. Говорителят отказа да уточни кои са държавите, които ще бъдат наказани, но отбеляза, че те вече са били предупредени.
Броят на регистрираните мигранти не съответства на броя на навлезлите в ЕС, поясни Берто. ЕК е дълбоко загрижена от събитията по границите, посочи говорителят на ЕК Маргаритис Скинас.
В отговор на въпрос той заяви, че унгарският премиер Виктор Орбан е ключов играч в намирането на решение с мигрантската криза. По думите на говорителя ЕК предлага мерки, които включват по-решително връщане на онези мигранти, които не получат статут; повишаване на сигурността по външните граници; наказания за държавите, които откажат да участват в схемите на разселване на получилите статут.
Скинас не подкрепи идеята на АЛДЕ за отнемането на правото на глас на Унгария в Съвета на ЕС. Снощи от политическата група в Европейския парламент разпространиха позицията си срещу Будапеща заради въведеното право на силовите служби да използват оръжие срещу мигрантите.
АЛДЕ уточни, че подобна процедура може да бъде задействана по инициатива на ЕК, на девет държави от ЕС или от ЕП, когато съществува обосновано предположение, че общностните ценности са застрашени. Политическата група призова за незабавни наказателни мерки срещу Будапеща и обвини ЕК в пасивност.
Междувременно чешките лидери заявиха днес, че са твърдо решени да отхвърлят плана на ЕС за задължителни квоти за разпределяне на бежанци,
предаде Асошиейтед прес.
Чешкият вътрешен министър Милан Хованец, който оспори законността на квотната система, заяви днес на летището в Прага, преди да замине за Брюксел, че "това е празен политически жест".
Застанал до него, премиерът Бохуслав Соботка заяви: "Ние сме сигурни, че системата няма да работи".
Унгарските депутати заявиха, че безотговорната политика на ЕС е довела до смъртта на мигранти и че непоносимият мигрантски поток е тежко бреме за икономическото развитие на страната. Резолюция, гласувана от депутати от партията на премиера Виктор Орбан - Фидес, и неговите християндемократически съюзници, заяви, че Унгария не може да допусне нелегални мигранти да рискуват живота си заради по-добър живот в Европа и призова лидерите на ЕС "да се върнат на пътя на здравия разум" и да защитят Европа и нейните граждани.
Ситуацията в бежанския център в Одрин е привидно спокойна, макар и напрегната
Днес по обед изтича продълженият от вчера срок, даден от турските местни власти на сирийските бежанци да напуснат Одрин. Представители на турската полиция се опитват на накарат сирийските бежанци да се качват на автобусите, които трябва да ги върнат във вътрешността на страната в Истанбул, Бурса и Измир или в бежанските лагери край турско-сирийската граница. Голяма част от бежанците обаче не искат да се качват в тези автобуси и желаят да изчакат края на извънредната среща на Евросъюза, посветена на техните проблеми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!