Е вропейската комисия заяви днес, че Гърция "сериозно пренебрегва" задълженията си по границата към Шенгенската зона и може да бъде подложена на нов граничен контрол от другите членки, ако не разреши проблемите до три месеца, предаде Ройтерс.
Констатацията се съдържа в доклад, обсъждан днес от Европейската комисия, а докладът на ЕК идва на фона на нарастващото напрежение върху Гърция за по-добро справяне с мигрантския поток.
Някои от държавите в ЕС дори предложиха Атина да бъде изключена от Шенгенското пространство за свободно движение.
"Проектодокладът заключава, че Гърция сериозно пренебрегва задълженията си и че има сериозни пропуски в изпълнението на външния граничен контрол, които трябва да бъдат преодолени от гръцките власти," заяви заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис.
Заключението на Комисията е ключова стъпка към удължаването на временния граничен контрол, въведен от някои членки на Шенген по вътрешни граници на зоната, отбелязва Ройтерс.
Домбровскис предупреди, че ако Гърция не изпълнява своите задължения в рамките на Шенген, страните членки на ЕС ще получат право да затварят границите си, предаде ТАСС.
"Ако Гърция не започне стриктно да изпълнява своите задължения в продължение на три месеца, то страните членки ще имат право да затворят границите си за шест месеца, след което срокът може да бъде продължен с още шест месеца, но не повече от две години," уточни той.
Докладът, който ще бъде внесен за одобрение в Съвета на министрите на ЕС, се основава на внезапни посещения на място на гръцко-турската сухопътна граница, както и на островите Хиос и Самос през периода от 10 до 13 ноември 2015 г., пише гръцкият в. "Нафтемборики".
В него се набляга върху присъствието на личния състав на полицията и бреговата охрана в контролираните райони, върху ефикасността на процедурата по идентификация и регистрация на мигрантите и бежанците, върху надзора на морските граници и върху сътрудничеството със съседните държави.
Макар докладът да признава, че гръцките власти са подложени на натиск, в него се подчертава, че процедурпата по идентификация и регистрация на нелегални мигранти не е ефикасна, че пръстовите отпечатъци не са вкарвани системно в базата данни и че документите за пътуване не били проверявани достатъчно обстойно за това дали са истински, пише още гръцкият вестник.
Въз основа на констатациите в доклада на Еврокомисията се прави изводът, че Гърция нехае сериозно по отношение на задълженията си и че има сериозни слабости при извършването на проверки по външните граници, които трябва да бъдат премахнати от гръцките власти, допълва "Нафтемборики".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!