Д ве трети от бежанците у нас са в столицата, заяви зам.-министърът на вътрешните работи Васил Маринов по време на кризисното заседание на Столичния общински съвет.
90% от капацитета на центровете за настаняване на бежанци в столицата е запълнен.
Следващите центрове няма да бъдат разкривани в София, а в Момчилград и в Харманли, за да се облекчи ситуацията в столицата.
Тук функционират общо три центъра в кварталите "Овча купел", "Враждебна" и "Военна рампа", припомни заместник-министърът.
Той обясни, че увеличеният брой на бежанци в страната е поставило МВР пред предизвикателството да търси места за настаняване във възможно най-кратки срокове. Най-подходящи, според Маринов, са били сградите в София. Той съобщи, че
броят на сирийците-бежанци в цялата страна са 3860, от които 2000 са жени и деца.
Васил Маринов изтъкна готовността на МВР да сътрудничи с общината. Според него МВР полага максимални усилия за това сътрудничество.
Страната ни е "на ръба", парите за справяне с проблема с бежанците не стигат до никъде, заяви Маринов пред журналисти след участието си в извънредната сесия.
Той съобщи, че командироването на допълнителните 115 служители от "Гранична полиция" по границата с Турция струва на държавата един милион лева месечно. По думите на зам.-министъра всички ведомства, ангажирани с проблема са на предела на възможностите си. Около 1084 лв. месечно струва издръжката на един бежанец.
Тепърва ще стане ясно каква ще е финансовата помощ, която бихме могли да получим от ЕС
за решаването на проблема с бежанците у нас, отбеляза Маринов. Той посочи, че средствата ще бъдат насочени към покриване на най-неотложните нужди - за оборудване на помещения, в които могат да бъдат настанявани бежанци, за подготовката на казармените помещения в Момчилград и в Харманли, както и за ремонта на други бивши военни поделения.
Заместник-министър Маринов каза, че сирийската общност в България е много загрижена за техните съграждани, които търсят закрила. Именно поради това наред с лекарската помощ и покриването на евентуални материални щети, те са готови безплатно да ремонтират центрове за настаняване, както и да окажат всякаква хуманитарна помощ.
90% от каналджиите, които превеждат нелегални имигранти, са турски граждани
и граничните полицаи няма как да ги задържат, заяви заместник-министърът на вътрешните работи Маринов. В отговор на упреците на общинските съветници от всички политически сили защо именно в София са настанени бежанците и то без съгласието на общината, Маринов посочи, че решението е било взето в кризисна ситуация.
Той отбеляза, че година и половина преди това правителство да започне работа по проблема с бежанците не са взети никакви мерки. Нямаше къде другаде да ги настаним, по стадионите ли трябваше да го направим, попита реторично Маринов.
Той съобщи, че представители на сирийския бизнес са предложили да покрият евентуални материални щети, нанесени от техни съграждани бежанци. Сирийски лекари пък са отправили предложение да дават дежурства и да предоставят лекарски грижи на бежанците, информира Маринов.
Минимална част от престъпленията в столицата са извършени от чужденци, в това число и от сирийци, заяви Маринов.
Що се отнася до престъпленията, извършвани от чужденци, Маринов каза, че макар и минимални, най-много са извършвани от алжирски граждани.
Проблемът според Маринов се състои в това, че Алжир не приема чартърни полети, а страната ни няма редовна линия до тази страна, за да върне престъпниците.
Маринов съобщи още, че фондации са предложили в близост до центровете за бежанци в столицата да започне строителство на религиозни храмове.
Ангел Джамбазки от ВМРО се възпротиви на тази идея. Той изрази опасенията си от увеличения брой на чужди граждани в централната градска част. Те нарушават обществения ред и това е доказано от множеството оплаквания, които постъпват в деловодството на Столичната община, посочи Джамбазки.
По негово предложение съветниците гласуваха в дневния ред на днешното заседание да влезе приемането на декларация за недопускане на настаняването на повече бежанци на територията на Столичната община. Предложението беше отхвърлено.
Зам.-министърът посочи, че погрешно е бил разбран и храмове за бежанци няма да се строят в кварталите около центровете. Идеята според него била в домовете за настаняване да се приспособят стаи за молитва, така че да не се налага на бежанците да се насочват в центъра на града.
В своето изказване по темата с бежанците по време на извънредната общинска сесия кметът Йорданка
Фандъкова припомни, че през септември правителството е взело решение за откриване на още два центъра за настаняване на бежанци в София, които не е било съгласувано с общината.
Надявам се оттук нататък да имаме по-добра координация с правителството, посочи Фандъкова. Според нея трябва да се мисли за организацията по настаняването на бежанците. Най-важното според кмета е да се гарантират редът и сигурността в града.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!